Belgowie polują na ciężarówki zagłuszające sygnał urządzeń do opłat drogowych Viapass

Biało-fioletowe Volkswageny T5, jeżdżące po belgijskich drogach, to pojazdy dedykowane do wyszukiwania oszustw w systemie opłat dla samochodów ciężarowych. Jednym z zadań ich załogi jest walka z przewoźnikami, którzy korzystają z nielegalnych urządzeń do zagłuszania zasięgu.

Przykłady dwóch takich oszustw wykryto w miniony piątek, w okolicach Marche-en-Famenne oraz Nassogne. Zatrzymano tam ciężarówki, których kierowcy zagłuszali zasięg urządzeń pokładowych, uniemożliwiając im naliczanie opłat za wszystkie przejechanie odcinki.

Jakie będą tego następstwa? Korzystanie z zagłuszaczy zasięgu wiąże się z dwoma rodzajami konsekwencji. Po pierwsze, każdy z zatrzymanych ma teraz zapłacić po 1000 euro kary za łamanie zasad obowiązujących w systemie opłat drogowych Viapass. Po drugie natomiast, można pociągnąć ich do odpowiedzialności za złamanie prawa telekomunikacyjnego.

Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że urządzenia zagłuszające zasięg urządzeń satelitarnych są w Belgii surowo zakazane. Kara za posiadanie czegoś takiego może być znacznie wyższa, niż kary przewidziane w systemie Viapass.