Belgijskie wojsko zajmie się nielegalnymi imigrantami – wszyscy trafią do centralnego obozu

Belgia wyraźnie zmienia swoją politykę wobec nielegalnych imigrantów. Do akcji wkroczy wojsko, które pomoże zebrać nielegalnych imigrantów w jednym, centralnym obozie.

Ten nowy obóz zorganizowano w miejscowości Steenokkerzeel, nieopodal brukselskiego lotniska. Jest to obiekt strzeżony, a od wszystkich jego mieszkańców zbierze się odciski palców. Ośrodek został też ostatnio powiększony, mieszcząc obecnie do 160 osób.

Taka liczba ma podobno całkowicie wystarczyć. Wobec wszystkich gości Steenokkerzeel będzie się bowiem wszczynało procedurę dotyczącą wydalenia z kraju. A że cały proces będzie sterowany przez jeden, centralny ośrodek, przygotowanie specjalnych dokumentów powinno odbyć się znacznie szybciej, niż dotychczas.

Jaka będzie w tym wszystkim rola wojska? Żołnierze będą wspierali policję w wyłapywaniu nielegalnych przybyszy. Przede wszystkim, każdego dnia do Steenokkerzeel ma kursować specjalny, wojskowy autobus. To właśnie za jego pośrednictwem zatrzymani będą dostarczani do obozu.

Policja oraz wojsko mają działać między innymi przy drogach dojazdowych do portu w Zeebrugge oraz przy autostradach prowadzących do Calais. Ponadto zamierza się też rozszerzyć walkę z zorganizowanymi przemytnikami, często wspierającymi imigrantów w dostaniu się do Europy.