Belgijska policja skonfiskowała 142 ciężarówki – to kolejna akcja związana z socjalnym dumpingiem

belgijska_policja_ciezarowki

Belgijska policja dokonała kolejnego nalotu na nieuczciwą firmę transportową. Pobito przy tym prawdziwy rekord, konfiskując i blokując w miejscu aż 142 samochody ciężarowe.

Wszystko miało miejsce w miejscowości Vlierzele, gdzie od pewnego czasu działała firma o rumuńskim pochodzeniu. Było to przedsiębiorstwo założone przez Rumunów i oficjalnie zarejestrowane w Rumunii. Problem jednak w tym, że całą swoją działalność firma wykonywała z terytorium Belgii. Jak to w tego typu przypadkach bywa, ciężarówki oraz kierowcy w ogóle nie zjeżdżali na teren Rumunii. Ich baza miała miejsce w Belgii, a rumuńskie były tutaj jedynie numery rejestracyjne oraz warunki zatrudnienia. Coś takiego to oczywiście przestępstwo o charakterze podatkowym i socjalnym.

Na trop nieuczciwej firmy naprowadziły między innymi zgłoszenia mieszkańców Vlierzele. Narzekali oni na dziesiątki ciężarówek oraz kierowców, którzy nieustannie „biwakowali” w tej okolicy. Swoje podejrzenia miała też belgijska inspekcja pracy. Dlatego też w minioną niedzielę policjanci pojawili się w Vlierzele, blokując i konfiskując dokładnie 142 ciężarówki. Akcja była kontynuowana także w poniedziałek. Wówczas Belgowie przeszukiwali biura firm, dla których omawiany przewoźnik świadczył usługi. Nie zabrakło też rewizji domów osób zamieszanych w cały proceder.

Dla przypomnienia, w listopadzie Belgowie uczynili coś podobnego ze 112 ciężarówkami z innej firmy. Pisałem o tym tutaj.