Belgia idzie w kierunku 50-tonowego DMC – na południu już można, a na północy szykuje się zmiany

Cięższe ciężarówki oznaczają bardziej efektywny transport – w kolejnym regionie Europy doszło się do takiego wniosku. Mowa tutaj o Flandrii, czyli północnej, niderlandzkojęzycznej części Belgii.

Flamandowie chcieliby podnieść DMC samochodów ciężarowych do aż 50 ton. Lokalne stowarzyszenie przewoźników już w najbliższym czasie ma rozmawiać na ten temat z flamandzkim rządem. Wprowadzenie nowego limitu wydaje się przy tym bardzo prawdopodobne, jako że Walonia, czyli południowa część Belgii, już od maja stosuje limit 50-tonowy.

Co ciekawe, Flandria ledwie rok temu podniosła DMC zestawów z 40 do 44 ton. Już teraz jednak uznano, że to nadal za mało. Tym bardziej, że limit 50-tonowy otwierałby szerokie możliwości także w zakresie transportu międzynarodowego. To dlatego, że w Holandii już od dłuższego czasu mogą jeździć 50-tonowe ciężarówki.

Omawiana sprawa dotyczy oczywiście normalnych zestawów o długości do 16,5 lub 18,75 metra. Ciężarówki 25,25-metrowe mogą w Belgii ważyć do 60 ton, podobnie jak i w Holandii.