OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 18 Czerwiec, 2019

Nie będzie winiet na niemieckie drogi, przynajmniej na razie – Trybunał w Luksemburgu zatrzymał projekt

Trybunał w Luksemburgu wstrzymał projekt niemieckich opłat drogowych dla lekkich pojazdów. Nowe winiety nie mogą zostać wprowadzone, gdyż projekt Niemców niezgodny jest z unijnymi zasadami.

Głównym problemem ma być fakt, że niemieckie winiety miały dotknąć obcokrajowców. Posiadacze aut na niemieckich rejestracjach nie ponieśliby nowej opłaty, jako że koszt zakupu winiet zostałby im odliczony od podatku drogowego. Zdaniem Trybunału, taka konstrukcja jest nielegalna, stanowiąc wewnątrzunijną dyskryminację.

Powyższy wyrok na pewno spodoba się Austriakom, gdyż to właśnie oni zgłosili sprawę do Trybunału. Choć trzeba też przyznać, że jest to wyrok dosyć zaskakujący. Prokurator generalny Trybunału wstępnie uznał bowiem niemiecki projekt za legalny, nie doszukując się dyskryminacji w pomyśle odliczania winiet od podatku.

Co więc będzie dalej? Niemcy najprawdopodobniej będą musieli zmodyfikować swój projekt, dostosowując go do opisywanego wyroku. W tej sytuacji, rozpoczęcie pobierania opłat w 2020 roku wydaje się raczej niemożliwe.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: