Będzie kolejna nowa ciężarówka z Turcji? BMC podobno przygotowuje pełnowymiarowy ciągnik

bmc_professional_1144_1

Powyżej: obecnie produkowane BMC Professional

W tureckiej branży motoryzacyjnej zaczynają się dziać naprawdę ciekawe rzeczy. Po zapowiadanej kilka dni temu nowej generacji Forda Cargo (tutaj) pojawiła się już bowiem kolejna turecka zapowiedź, tym razem dotycząca nowej ciężarówki marki BMC.

Czym jest BMC? Historycznie jest to marka brytyjska, będąca skrótem od British Motor Corporation. Dzisiaj jednak BMC działa tylko i wyłącznie w Turcji, produkując ciężarówki na wewnętrzny rynek, zgodne z tureckimi wymaganiami. Samochody te mają więc niskie i wąskie kabiny, gwarantujące kierowcy minimum komfortu. Moc silnika oraz parametry tonażowe są jednak na poziomie typowych ciągników siodłowych lub pełnowymiarowych solówek. 440-konne motory dostarcza zresztą renomowana firma Cummins, a do tego dochodzą skrzynie biegów firmy ZF.

Tureckie ciągniki siodłowe BMC Professional 1144, czyli na podbój kraju z dużym silnikiem i małą kabiną

Więcej na temat obecnej oferty BMC możecie przeczytać pod powyższym linkiem, przekierowującym do tekstu z 2015 roku. Tutaj natomiast przejdziemy do zapowiedzi zupełnej nowości, którą ma być BMC z kabiną pełnowymiarową, a więc wysoko zawieszoną i mającą 2,5 metra szerokości.

O pracach nad tą nowością poinformowała turecka strona Magazin Ulasim, zajmująca się samochodami użytkowymi. Turcy opublikowali poniższy zestaw zdjęć, prezentujący pełnowymiarowy ciągnik siodłowy w kamuflażu. Do tego zaś doszło stwierdzenie, że jest to testowy egzemplarz właśnie nowego BMC. Co więcej, na zdjęciu widać też dwa bardzo ciekawe elementy. Po pierwsze, w zderzaku ewidentnie wystaje głowica przedniego radaru, odpowiedzialnego za automatyczny hamulec awaryjny. Wyposażenie to jest obowiązkowe w Unii Europejskiej i może oznaczać, że BMC zamierza wejść także na takie rynki, jak Rumunia, Bułgaria, a może nawet Polska. Druga sprawa to natomiast egzemplarz BMC starszej generacji, widoczny obok wywrotki. Pokazuje on jak duże byłyby różnice w wymiarach starego i nowego modelu.

Pojazd w kamuflażu to ma być właśnie nowe BMC:

bmc_turcja_testy