OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 26 Listopad, 2018

Nie będzie 5-tysięcznych kar za wycięcie filtra cząstek stałych – sejm odrzucił propozycję przepisów

Niedawno w Polsce pojawił się pomysł, by wystawiać bardzo wysokie kary za usunięcie filtra cząstek stałych (DPF). Projekt przewidywał do 5 tys. złotych kary dla użytkowników pojazdów z wyciętymi filtrami. Takie same konsekwencje miały też spotykać osoby, które podejmowałyby się wycinania filtrów.

Nowych kar jednak nie będzie. Propozycja nowych przepisów została bowiem odrzucona przez sejm już w pierwszym czytaniu. Mieli za to odpowiadać przede wszystkim posłowie partii rządzącej.

Nie znaczy to jednak, że walka z filtrami została zupełnie porzucona. Jest jeszcze drugi projekt przepisów, tym razem przygotowany przez sam rząd. Przewiduje on, by samochody z wyciętym filtrem cząstek stałych nie mogły przejść obowiązkowego badania technicznego.

Czy ten drugi projekt wejdzie w życie, a także kiedy może się to wydarzyć? Wszelkie szczegóły nie są na razie znane. Wiadomo jednak, że nie będzie to proste, gdyż wcześniej wszystkie stacje kontroli pojazdów musiałyby zostać doposażone w specjalistyczny sprzęt, zdolny do wykrycia tego typu nieprawidłowości.

Źródło zdjęcia: WITD Poznań