OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 24 Styczeń, 2016

Będą masowe kontrole 45-godzinnych przerw na parkingu – Francuzi oficjalnie zapowiedzieli działania

renault_premium_385_francja

Choć o pierwszych, pojedynczych mandatach z tego tytułu można było usłyszeć już pewien czas temu, dopiero teraz sprawa kar za robienie „weekendu” na parkingu we Francji ma przybrać swoje prawdziwe oblicze. GITD ostrzega, że działania służb kontrolnych przybierają na sile, a o wszystkim informuje poniższy komunikat. Zalecam także do zapoznania się z przygotowaną przez Francuzów broszurą, do której link znajdziecie pod komunikatem.

W ślad za wcześniejszymi informacjami oraz w związku z pojawiającymi się zapytaniami odnośnie egzekwowania kar za odbieranie regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w kabinie pojazdu na terytorium Francji, na podstawie informacji przekazanej przez francuskie ministerstwo właściwe ds. transportu (Ministère de l’écologie, du développement durable et de l’énergie), uprzejmie informujemy że służby kontrolne na terytorium Francji rozpoczynają prowadzenie kontroli w tym zakresie.

W tym miejscu należy podkreślić, że z uwagi na fakt że przedmiotowe przepisy (Décret n° 86-1130 du 17 octobre 1986 relatif aux obligations et aux sanctions applicables dans le champ de la réglementation sociale communautaire concernant les transports routiers et de l’accord européen relatif au travail des équipages des véhicules effectuant des transports internationaux par route (AETR) du 1er juillet 1970 – artykuł 3 – III – 4°) weszły w życie stosunkowo niedawno (październik 2015 r.) kontrole w tym zakresie nie są intensywne.

Ponadto, zgodnie z uzyskaną informacją, w przypadku stwierdzenia przez służby kontrolne odbierania regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w kabinie pojazdu na terenie Francji maksymalna wysokość kary przewidziana przepisami ww. dekretu wynosi 1500 EUR. Niemniej należy podkreślić, że w powtarzających się przypadkach stwierdzenia ww. naruszenia maksymalna wysokość kary wynosi 3000 EUR.

Zgodnie ze stanowiskiem strony francuskiej ostateczną wysokość kary zasądza właściwy sąd. Pozostając przy kwestii odbioru regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe na terytorium Francji rekomendujemy również zapoznanie się z broszurą informacyjną opublikowaną przez francuskie ministerstwo właściwe ds. transportu, gdzie znajdą Państwo odpowiedzi na często zadawane pytania w odniesieniu do ww. kwestii. Przedmiotowa broszura informacyjna dostępna jest w j. polskim – pobierzecie ją TUTAJ lub przejrzycie poniżej:

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Transport napisał(a):

  Wzięli by się za tych brudasów lepiej, ale po co jak najlepiej uwalic kierowcę i przewoźników dziady i tyle w temacie

 2. andrzej napisał(a):

  W koncu ktos musi zaplacic za te nowe, ogrzewane kontenery w Calais.

 3. evangero napisał(a):

  W przepisach jest jasno że “Jeżeli kierowca wyrazi na to zgodę, auto jest wyposażone w leżankę i jest na parkingu. To może odbierać dzienne odpoczynki i SKRÓCONE TYGODNIOWE”. Pełnych pauz tygodniowy nie można robić w kabinie. A że od niedawna się za to wzięli Francuzi i Belgowie, a niedługo wezmą Niemcy to inna sprawa….

 4. tomek napisał(a):

  Czy driverów na busikach tez obowiązuje ta 45 godzinna pauza ???

 5. kajos napisał(a):

  busy to nie obowiazuje u zab bo tam nie musza ewidencjonowac jazd i przerw

  ogolnie to jak znam zycie bedzie tak ze rano auta zrobia kolko na parkingu (albo pojada 5 metrow do przodu i do tylu) i przerwia odpoczynek tak zeby zrobic skrocony odpoczynek
  jedynie co bedzie to wiecej pier…na

 6. Jeżyk napisał(a):

  gdzie macie napisane w tym dokumencie że dotyczy to tylko pauz odbieranych na terenie Francji? z tego dokumentu wynika że dotyczy to odbierania pauz w kabinie także po za Francją!

 7. jeżyk napisał(a):

  co w przypadku gdy firma rezerwuje hotele w centrach miast kierowcy nie mogąc tam wjechać i parkować rezygnuje z hotelu i śpi w kabinie, czy w takim przypadku firma może żądać przed polskim sądem zwrotu zapłaconej kary i co w przypadku gdy właściciel lub prezes zostanie ukarany karą 1 roku więzienia czy w takim przypadku kierowca ma zwrócić roczną pensje Pana prezesa lub roczny dochód firmy. I co by było w przypadku gdyby francuski wymiar sprawiedliwości dowiedziałby się od kierowcy że to kierowca zapłacił za kare firmy i orzekł przepadek kary na skarb państwa i ponownie nałożył surowszą kare na firme za to samo przestępstwo, czy w takim przypadku polski sąd ponownie nakazalby zapłacić kierowcy kolejne wyższe odszkodowanie.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.