Bardzo budżetowa ciężarówka z technologią od Volvo – oto debiutujące UD Quester nowej generacji

Jakie marki dzielą układy napędowe z ciężarówkami Volvo Trucks? Każdy na pewno wymieni tutaj produkty Renault Trucks. Część osób będzie też pamiętała o ciężarówkach amerykańskiej marki Mack. Niewielu jednak wie, że szwedzki koncern ma jeszcze jedną markę, mianowicie japońskie UD Trucks.

Ciężarówki z logo UD Trucks można spotkać w ogromnej części świata. Są one oferowane na Bliskim i Dalekim Wschodzie, w Ameryce Środkowej i Południowej, w Afryce oraz w Australii i Oceanii. Choć więc o UD Trucks nie mówi się wiele, zasięg tej marki ewidentnie przewyższa zasięg Macka lub Renault Trucks.

UD Quon, oferowane na bardziej wymagających rynkach:

Oferta firmy też jest bardzo bogata. Znajdziemy zarówno malutkie ciężarówki z kabinami z Fuso Cantera, jak i ciągniki oraz ciężkie podwozia do pracy w transporcie dalekobieżnym. Te ostatnie reprezentowane są przez dwa modele. Pierwszy z nich to Quon, zgodny z normami emisji spalin Euro 6 i oferowany na bardziej wymagających rynkach. Mowa tutaj na przykład o Japonii lub Australii. Dla mniej wymagających klientów przygotowano natomiast model Quester. Ma on bardziej budżetowy charakter i mniej zaawansowane rozwiązania techniczne.

UD Quester dopiero co przeszło modernizację i od kilku dni omawiają je media z całej Azji. Zachwala się przy tym, że auto jest mocniejsze od poprzednika, ma bardzo nowoczesną skrzynię biegów i pozwoli znacznie ograniczyć wydatki na paliwo. Co natomiast oznacza to w praktyce? W dużym skrócie, klientom zaoferuje się japońską kabinę, szwedzki napęd oraz podstawowe wyposażenie.

Bohater artykułu, czyli nowe UD Quester:

Oferta przewiduje jednostki typu Euro 3 lub Euro 4, mające 7,7 lub 10,8 litra pojemności. Sądząc po parametrach, są to te same silniki, co w Volvach FE oraz FM, lecz po prostu bez wszystkich ekologicznych dodatków. Mniejsza jednostka oferuje od 250 do 350 KM, natomiast większa od 370 do 440 KM. I choć nie jest to wiele, UD Quester w wersji 6×4 ma aż 80 ton dopuszczalnej masy całkowitej zestawu. Ciężarówka stworzona jest więc z myślą o pociągach drogowych, jakie można spotkać na przykład w Afryce.

Z zewnątrz nie da się ukryć, że jest to samochód rodem z Japonii. Mamy tutaj typowo japońską kabinę, z krótką częścią sypialną i wysoką nadbudówką. Taki już jest w Japonii zwyczaj, że kabiny sypialne mają około 2 metry długości, o pół metra mniej niż u nas. Co prawda w środku nadal mieszczą się dwa łóżka, choć ogólna przestronność jest na bardzo słabym poziomie. Kierowca musi też żyć z wysokim tunelem silnika oraz kokpitem zajmującym sporo wolnej przestrzeni. Kiedyś już to zresztą wyjaśniałem, w tym artykule.

Kabina UD Quester:

Jest w tym wnętrzu pewien element, który doskonale znamy z Europy. To przełącznik zautomatyzowanej skrzyni biegów, mającej tutaj oznaczenie Escot (powyżej). Wygląda on identycznie, jak w ciężarówkach Volvo Trucks, wyposażonych w skrzynię biegów I-Shift. I zapewne mowa tutaj o tej samej skrzyni, zachwalanej przez UD Trucks jako wyjątkowo nowoczesne rozwiązanie. Poza tym w ofercie jest też całkowicie automatyczna skrzynia biegów marki Allison (obsługiwana przyciskami), a także przekładnie manualne.

Różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa, czy też inteligentnego tempomatu, na liście wyposażenia nie znajdziemy. Auto ma raczej prosty wystrój wnętrza, nie ma tutaj żadnych kolorowych wyświetlaczy, a w zderzaku nie umieszczono żadnego radaru. To raczej elementy zarezerwowane dla wspomnianego, droższego modelu Quon. Niemniej jest w Questerze pewna nowość, którą UD Trucks wyraźnie się chwali. To system rozbudowany, fabryczny system telematyczny, mający być teraz ofertą dla klientów z biedniejszych krajów.

Na koniec, dla dociekliwych, małe wyjaśnienie. Skąd wzięła się firma UD Trucks? Volvo Trucks przejęło tę firmę w 2007 roku, gdy jeszcze nazywała się ona Nissan Diesel. Następnie, w 2010 roku, podjęto decyzję o zmianie nazwy na UD Trucks, by zerwać skojarzenia z Nissanem. Sam Nissan Diesel został zaś założony w 1935 roku i od zawsze specjalizował się w samochodach ciężarowych. Swoje pojazdy sprzedawał w szeroko rozumianej Azji, w tym oczywiście w rodzimej Japonii.

Kabina UD Quester z profilu: