BAG towarzyszyło kontrolom stanu technicznego w Polsce, ITD poznało radiowóz do zdalnych kontroli

Na polskiej autostradzie A4 można było ostatnio spotkać funkcjonariuszy BAG. Przedstawiciele ITD udali się natomiast do Niemiec. Wszystko w ramach międzynarodowej współpracy, mającej bardzo konkretne założenia.

BAG przyjechało do Polski, by zobaczyć w akcji mobilną stację diagnostyczną, należącą do WITD Wrocław. ITD miało natomiast okazję zapoznać się z projektem nowego pojazdu służbowego, przygotowywanego na zlecenie BAG. Pojazd ten będzie dysponował nowym systemem kontrolnym, umożliwiającym zdalne sprawdzanie tachografów, bez konieczności zatrzymywania ciężarówek.

Więcej o zdalnych kontrolach tachografów, szykowanych już na połowę przyszłego roku, przeczytacie tutaj. Poniżej natomiast zamieszczam komunikat Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, opisujący polsko-niemieckie wizyty.


Dolnośląscy inspektorzy transportu drogowego kontrolowali ciężarówki wspólnie z kolegami po fachu z Niemiec. Współpraca miała na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także służyła wymianie doświadczeń i praktyk podczas kontroli. 

Polskich inspektorów ITD wraz z ich odpowiednikami z niemieckiego BAG (Bundesamt fur Guterwerkehr) z oddziału w Dreźnie można było spotkać we wtorek (27 listopada) na dolnośląskim odcinku autostrady A4 i po zachodniej stronie granicy.

Podczas kontroli dolnośląscy inspektorzy zaprezentowali swoje pojazdy i ich wyposażenie oraz mobilną linię diagnostyczną, która umożliwia przeprowadzenie szczegółowej kontroli stanu technicznego pojazdu. Inspektorzy BAG opowiedzieli o projekcie pojazdu służbowego, który ma być wyposażony w urządzenia służące do zdalnego pobrania danych z tachografu. Pobieranie danych na odległość związane jest z wejściem do użytku od połowy 2019 roku nowych tachografów, umożliwiających kontrolę danych podczas jazdy. Nowe pojazdy służbowe mają znaleźć się na wyposażeniu BAG w najbliższym czasie.

Współpraca ITD i BAG daje możliwość wymiany doświadczeń, pokazuje też, że polscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego dysponują dużą wiedzą i stanowią cenny kontakt dla zagranicznych służb.