Badania GITD (artykuł TUTAJ), z których wynika, że serca kierowców autobusów są wyraźnie bardziej zmęczone życiem niż oni sami, niestety potwierdziły się także w przypadku osób jeżdżących ciężarówkami. Jak zapowiadałem w ubiegłym tygodniu, na zlocie Master Truck 2015 funkcjonował specjalny punkt darmowych badań, gdzie drogowi profesjonaliści mogli sprawdzić między innymi swój układ krążenia. Efekt? Przebadaniu poddało się 495 osób, z których 67 proc. miało serce o około 8 lat „starsze” od samego siebie.
Co począć w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest przede wszystkim zdrowszych tryb życia, o czym opowiada prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”:
Istotnym czynnikiem warunkującym skuteczną prewencję i dobrą kontrolę nadciśnienia tętniczego w populacji pozostaje wiedza na temat zagrożeń związanych z chorobą, a podstawowym elementem jest znajomość własnego ciśnienia tętniczego. Wczesne rozpoznanie podwyższonej wartości ciśnienia tętniczego umożliwia modyfikację stylu życia, która może opóźnić lub zapobiec wystąpieniu nadciśnienia oraz pozwolić na opóźnienie lub nawet uniknięcie farmakoterapii.