Aż cztery radiowozy BAG na akcji kontrolnej w Polsce – Niemcy współpracowali z ITD na trasie S3

bag_polska_s3

Na kierowców jadących dzisiaj drogą S3, w okolicach MOP-u Wysoka, czekała nietypowa niespodzianka. W parze z Inspekcją Transportu Drogowego kontrole prowadziła tam niemiecka służba BAG, interesując się oczywiście pojazdami użytkowymi.

BAG-owcy z oddziału w Schwerinie przyjechali tutaj w ramach współpracy służb polskich i niemieckich, regularnie realizowanej po obu stronach granicy. Niemcy przyglądali się pracy polskich kolegów, a przy tym dochodziło oczywiście do wymiany doświadczeń. Ponadto ITD twierdzi, że i polscy kierowcy mogli na tej sytuacji skorzystać, często nie kryjąc entuzjazmu. Opowiada o tym poniższy fragment oficjalnego komunikatu WITD Szczecin:

Obecność ITD na terenie Niemiec i odwrotnie – BAG na terenie Polski zawsze budzi spore zainteresowanie wśród polskich i niemieckich kierowców. Wspólna praca naszych służb jest odbierana  pozytywnie, zwłaszcza w aspekcie możliwości wyjaśnienia wielu istniejących wątpliwości w rozumieniu przepisów transportowych. Kierowcy polscy, niemieccy oraz z innych krajów europejskich korzystają przy okazji takich wspólnych działań i zadają wiele pytań na temat przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Dodam jeszcze, że jednym z kontrolowanych pojazdów był Sprinter kolegi Marcina, widoczny na powyższym zdjęciu. Marcin potwierdził, że Niemcy tylko towarzyszyli polskim inspektorom, przyglądając się ich pracy. U niego samego kontrola przebiegła też bardzo szybko, jako że samochód był wtedy akurat pusty. Z drugiej strony już sam widok BAG-owskich busów mógł wiele osób wystraszyć. Były ich bowiem na miejscu aż cztery sztuki.

Co natomiast z karami? Te były podobno tylko dwie, dotycząc dwóch zupełnie różnych przypadków. Polski przedsiębiorca odpowiedział za brak zaświadczenia o międzynarodowych przewozach na potrzebny własne, natomiast kierowca pochodzący z Serbii wielokrotnie przekroczył czas pracy i nie miał przy sobie świadectwa kierowcy. Przypomnijmy, że to ostatnie wymagane jest od wszystkich osób spoza Unii Europejskiej, które pracują u unijnych przewoźników.