Aż 4900 złotych mandatu dla kierowcy białoruskiej ciężarówki, czy po prostu bardzo dotkliwa kara

kierowca_z_bialorusi_14_godzin_jazdy

Biorąc pod uwagę białoruskie zarobki, mandat wystawiony w ostatnich dniach przez WITD w Gorzowie Wielkopolskim musiał być dla kierowcy z Białorusi bardzo dotkliwą karą. Zapraszam do lektury komunikatu:

Dnia 27 maja inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim na lubuskim odcinku autostrady A2 zatrzymali do kontroli pojazd członowy, którym przewoźnik rosyjski wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy.

W wyniku analizy danych cyfrowych z karty kierowcy stwierdzono bardzo poważne naruszenia przepisów socjalnych. Z danych tych wynikało, że kierowca (obywatel Białorusi) dnia 2 maja br. prowadził pojazd bez wymaganej przerwy przez 14 godzin i 9 minut. Ponadto stwierdzono również inne naruszenia polegające na przekroczeniu maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, przekroczeniu maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu oraz skróceniu dziennego czasu odpoczynku.

W związku z powyższym na kierowcę nałożono mandaty karne na łączną kwotę 4900 złotych a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 8050 złotych. Natomiast ze względu na niewpłacenie kaucji na poczet przewidywanej kary pieniężnej pojazd został usunięty na parking strzeżony.