Aż 1,8 miliona Ramów musi zjechać do warsztatów – ogromna akcja serwisowa dla dużych pickupów

dodge_ram_3500

Kiedy jakiś producent ogłasza akcję serwisową dla aż 1,8 miliona samochodów, jest to ogromne wydarzenie. Tym razem sprawa jest zaś o tyle ciekawa, że wszystkie te samochody są pickupami, w większości sprzedanymi w jednym tylko kraju.

Tę gigantyczną akcję ogłosił koncern Fiat Chrysler Automobiles. Dotyczy ona pickupów Dodge Ram oraz Ram (od niedawna Ram to osobna marka), wyprodukowanych w latach 2009-2017. Łącznie mowa tutaj o 1,8 miliona egzemplarzy, które wyposażono w drążek zmiany biegów przy kierownicy.

Drążek ten ma wewnętrzny mechanizm blokujący, dzięki któremu ustawienie automatycznej skrzyni biegów na „P” trzyma nasz samochód w miejscu. A jednak, te 1,8 miliona Ramów może zacząć toczyć się także na „P”. Ów mechanizm blokujący okazał się bowiem wrażliwy na bardzo wysokie temperatury. Jeśli wiec samochodów rozgrzeje się szczególnie dużą ilość razy, istnieje prawdopodobieństwo, że blokada po prostu przestanie działać.

Rzecz to raczej niebezpieczna, jako że wielu użytkowników samochodów z automatycznymi skrzyniami używa hamulca ręcznego tylko na wyraźnie pochyłym terenie. A przecież wystarczy nawet minimalna pochyłość, żeby taki toczący się pickupów śmiertelnie kogoś potrącił lub wpadł na inny pojazd.

I tak Fiat Chrysler Automobiles ma do wezwania następującą ilość egzemplarzy – 1,5 miliona w USA, 250 tysięcy w Kanadzie oraz około 50 tys. poza Ameryką Północną. Przy okazji świadczy to też o niesamowitych statystykach sprzedaży, które odnotowują w USA pełnowymiarowe pickupy – w końcu 1,5 miliona egzemplarzy w zaledwie 8 lat, w samym tylko USA, to wspaniały wynik. A przecież Ram jest dopiero na trzecim miejscu pod względem statystyk sprzedaży! Co więcej, drążek przy kierownicy, objęty akcją, to jeden z aż trzech rodzajów sterowania biegami dostępnych w tym modelu.

Skoro już o tym mówię, dla ciekawskich podam całoroczne statystyki. Najpopularniejsze pełnowymiarowe pickupy, a więc Ford serii F, Chevrolet Silverado, Ram Pickup, GMC Sierra (techniczny bliźniak Silverado) oraz Toyota Tundra sprzedają się w ilościach zawstydzających auta osobowe. Zobaczcie, oto statystyki sprzedaży z 2016 roku, z samego tylko USA:

Ford serii F: 820 799 egzemplarzy

Chevrolet Silverado: 574 876 egzemplarzy

Ram Pickup: 489 418 egzemplarzy

GMC Sierra: 221 680 egzemplarzy

Toyota Tundra: 115 489 egzemplarzy


A oto ten nieszczęsny drążek zmiany biegów:

dodge_ram_drazek_zmiany_biegow