Avia wraca do Europy Środkowo-Wschodniej – pojazd ma silnik Euro 6 oraz 45 proc. nowych części

avia_2017_4Od 2006 roku czeska marka Avia należała do indyjskiego koncernu Ashok Leyland. W tym czasie pojazd skutecznie zniknął z europejskiego rynku, a i jego produkcja w stu procentach została przeniesiona do Azji. Teraz jednak czas na wielki powrót. Avia ponownie została bowiem ponownie sprzedana, tym razem trafiając w ręce koncernu z Czech. I właśnie pod tym nowym władaniem firma szykuje się do powrotu na rynek Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zawalczy o klientów z udoskonalonym pojazdem.

Podobnie jak w przyszłości, Avia ma być ofertą z klasy od 7,5 do 12 ton, a z czasem także 15 ton. Ponadto utrzymano indyjską kabinę z serii D, którą Avia wykorzystała po raz pierwszy w 2000 roku. Nowością będzie za to znacznie przeprojektowany przód nadwozia, zmieniony układ elektryczny, bogatsze wyposażenie, a także nowy układ napędowy. Ogólnie więc rzecz biorąc, nowy model będzie różnił się od starego w około 45 procentach.

Wśród dodanego wyposażenia mamy między obowiązkowe w Europie systemy elektroniczne, odpowiedzialne przede wszystkim za automatyczne hamowanie. Obowiązkowe było też spełnienie norm Euro 6 przez nowy silnik amerykańskiej marki Cummins. Mowa tutaj o 4,4-litrowym turbodieslu o mocy 207 KM, łączonym z manualną, sześciobiegową przekładnią.

Odświeżona Avia została już zaprezentowana na targach STT 2017 w Moskwie. Przewiduje się, że samochód trafi do salonów pod koniec lata i jeszcze w tym roku sprzeda się w ilości 100 egzemplarzy. Każdy z nich zostanie zmontowany w czeskiej fabryce w Přelouč, będąc jednak wyposażonym w kabinę produkcji indyjskiej.

avia_2017_5 avia_2017_3 avia_2017_2