Autostradowe holowanie zestawu przy użyciu pasa do ładunku – film z monitoringu

Magyar Közút, czyli węgierski zarząd dróg, wydał apel do kierowców ciężarówek. Prosi się w nim o zachowanie rozsądku przy holowaniu pojazdów powyżej 3,5 tony, robiąc to wyłącznie przy użyciu sztywnego holu. Coś takiego nie tylko zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo, ale też jest po prostu wymagane przez prawo.

Apel Węgrów nie wziął się w znikąd – to odpowiedź na scenę z autostrady M7, zauważoną przez operatora monitoringu. Widać tam ciągnik siodłowy Renault Magnum, który przy użyciu najzwyklejszego, luźnego pasa do ładunku holował Iveco Stralis z naczepą. Widać też przewód rozciągnięty między Magnum a naczepą, który mógł służyć na przykład do odblokowania naczepowych hamulców.

Połączony pasem zestaw skierował się na autostradowy parking. Na jakim jednak dystansie odbyło się to holowanie i w jakim zakresie Iveco było niesprawne, tego niestety nie wiadomo. Tym samym trudno dyskutować ile było w tym brawury, a ile zaradności. Za to przedstawiciele Magyar Közút określili to wszystko w bardzo prosty sposób – całe zdarzenie nazwali horrorem, jakiego wcześniej jeszcze nie spotkali.

Omawiane nagranie z monitoringu:

@magyarkozut Ilyen horrorvontatást még tuti nem láttál! Rúd helyett egy egyszerű spaniferrel oldották meg a kollégák nemrég a vontatást az M7-esen. Hasonló esetekben inkább hívjunk profi segítséget, kamionmentőt. #magyarkozut #nekedbe #nekedbee #nekedbeszeretnemlatni #pusztuljonfyba #pusztuljonaforyouba #foryou #fy #4u #4you #fyp #4yp #dontdoit #necsinald #kresz ♬ eredeti hang – magyarkozut