rekrutuj 40ton665
Opublikowane 22 Wrzesień, 2017

Autopiloty już za kilka lat w polskim transporcie – w 2025 roku zacznie się powszechny użytek

mercedes_autopilot_2025_prototyp_10

Już za kilka lat na polskich drogach pojawią się samochody z autopilotami – taki wniosek padł się na międzynarodowej konferencji “Autonomiczna przyszłość transportu drogowego”, zorganizowanej przez Instytut Transportu Samochodowego (ITS). Co też istotne, na konferencji nie zabrakło przedstawicieli rządu, mianowicie ministrów infrastruktury oraz energii.

Ministrowie stwierdzili, że trzeba powołać Polskie Centrum Kompetencji, mające zajmować się właśnie automatyzacją transportu. Placówka ta będzie łączyła prace z różnych sektorów, koordynując wprowadzanie autopilotów na polskie drogi. Tymczasem sam ITS wyjaśnił jak to będzie wyglądało. Najpierw Polska ma zorganizować testy na zamkniętych trasach, następnie pojawią się ograniczone testy w ruchu publicznym, a koło roku 2025 roku, samochody z autopilotami mają trafić w Polsce do powszechnej sprzedaży.

Przypomnę tutaj, że część krajów Europy jest już na drugim z powyższych etapów. Od 2018 roku DB Schenker będzie testował częściowego autopilota na A9 w Niemczech, natomiast DHL uczyni coś podobnego w Wielkiej Brytanii.

Więcej na temat autopilotów przeczytacie tutaj.

Pełne sprawozdanie z konferencji ITD czeka tutaj.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. tomek napisał(a):

  Wtedy to dopiero ciężarówki będą siały postrach na drogach nasi mądrzy politycy chyba zapominają jaka infrastrukturą dysponujemy….

 2. 13*60 napisał(a):

  Nikt z polskich kierowcow nie podejmie wykonania przewozu drogowego rzeczy takim autem.Tak będzie cześć

 3. Adam napisał(a):

  A ja Wam powiem że raczej jest to nie uniknione. Wszyscy są strasznie przeciwni a mnie się wydaje że będzie to spore ułatwienie. Nie raz siedzę za kółkiem i na prostej autostradzie po prostu się nudzę a tak pstryk guziczek a w tym czasie można się zrelaksować z tabletem lub książka w ręku a nie znudzonymi oczami patrzeć na mijające kilometry. Czasem tak mija dwie czy trzy godziny totalnej nudy. A w mieście zawsze można sobie pokierować normalnie. Tak widzę ta przyszłość i raczej jest to nie uniknione.

  • grzestato napisał(a):

   Mhm, widać dość często kierowców, których strasznie nudzi jazda autostradą – włączone laptopy z filmami na przykład w czasie jazdy – moim zdaniem jedyną karą jest odebranie uprawnień! Nie myśl, że szef zapłaci za czytanie książki… Już można sprawdzić np. kiedy włączyłeś kierunkowskaz, kiedy hamowałeś normalnie, a kiedy gwałtownie itp, więc nie będzie problemu, aby sprawdzić kiedy jechałeś na autopilocie.

 4. marian napisał(a):

  Obym zdążył umrzeć zanim to wprowadzą.

 5. grzestato napisał(a):

  Właśnie można przeczytać w mediach o śmiertelnym wypadku w Tesli, która jechała na autopilocie. Myślicie, że da się tego uniknąć jadąc ciężarówką w ten sposób? Tylko ofiar będzie więcej…

Odpowiedz