OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 10 Listopad, 2018

Automatyczne mandaty za wyprzedzanie ciężarówką w deszczu – już od przyszłego roku, w Belgii

Belgijskie przepisy dotyczące wyprzedzania są naprawdę szczególne. Zakaz wykonywania tego manewru przez samochody ciężarowe obowiązuje tam na wszystkich autostradach z dwoma pasami ruchu w jedną stronę. Wyprzedzać można jedynie w sytuacji, gdy przy drodze stoi dodatkowy, niebieski znak, widoczny poniżej:

Do tego dochodzą osobne reguły na wypadek deszczu. Jeśli na drodze wystąpią opady, liczba pasów oraz obecność znaków przestaje mieć jakiekolwiek znacznie. Wówczas po prostu żadna ciężarówka o DMC powyżej 7,5 tony nie ma prawa wyprzedzać.

Ze tymi deszczowymi przepisami Belgowie mają jednak pewien problem. Zasady te bardzo trudno egzekwować, a liczba wystawianych mandatów to ledwie pół tysiąca rocznie. Jednocześnie szacuje się, że aż 90 proc. zagranicznych kierowców zupełnie ignoruje deszczowy zakaz. Dlatego też, począwszy od 2019 roku, przy belgijskich autostradach pojawi się nowy typ kamer.

Będą to urządzenia połączone z czujnikiem opadów. Gdy tylko spadnie deszcz, kamery się włączą i zaczną fotografować wszystkie wyprzedzające ciężarówki. Zdjęcia trafią do specjalnego systemu, a na kierowców automatycznie zostaną nałożone kary. Można się też spodziewać, że Belgowie zadbają o wysyłanie tych mandatów za granicę.

Jak na razie nie wiadomo kiedy dokładnie pojawią się nowe kamery. Prace nad nowymi przepisami cały bowiem trwają. Niemniej dwie rzeczy są pewne – ma to nastąpić jeszcze przed końcem przyszłego roku, a kamery zostaną zamontowane we Flandrii, w północnej połowie kraju.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 23 komentarzy

 1. Zen napisał(a):

  Belgowie kroją za wszystko,może by wreszcie zaczęli naprawiać drogi..

 2. Rs7 napisał(a):

  Karac karac karac karac karac!!!! Ta “miedzynarodowka” to jakas kpina! Blogoslawie dzien kiedy to rzucilem, a teraz blogoslawie dzien ze juz nie musze jezdzic duzym! Szkoda kasy i nerwow… Powodzenia tam….

 3. 13*60 R napisał(a):

  Myślałem ,że absurd jest wartością skończoną. Jednak w takich przypadkach ewoluuje.
  Następnym pomysłem powinno być zakazanie wyprzedzania w dni parzyste tym co numery kończą się parzyście , a w dni nieparzyste tym co mają na końcu cyfrę nieparzystą .
  Ci zaś co mają na końcu literę – zakazać w ogóle wyprzedzania !

  Poza tym deszcz pada z różnym nasileniem a za 500 metrów już nie pada . Więc pozostaje kwestia czy będą do tego jakieś komunikaty , że pada ale za słabo albo pada albo nie pada … a zdjęcia będą robione. A może krople za małe albo za duże a może musi padać ciągiem minimum 3 minuty 30 sekund ?
  No bo skąd kierowca ma wiedzieć wg jakich kryteriów jakiś de…l ustawił fotografa ??

 4. Ja napisał(a):

  Niech najpierw postawią znak zakaz wyprzedzania w deszcz a później niech to egzekfuja

 5. Tolu8 napisał(a):

  I jak to jest ze parę kilometrów dalej po niemieckiej lub francuskiej stronie wyprzedzanie w deszczu jest jak najbardziej bezpieczne a wjedziesz do belgi i staje się to tak niebezpiecznym manewrem że trzeba postawić system kamer?
  Tak samo z zawartością alkoholu we krwi. W jednym kraju wsadza cię do więzienia za jazdę po pijaku a np w Anglii z tą samą zawartością będziesz jak najbardziej trzeźwy

 6. hugo napisał(a):

  powodzenia na międzynarodówce :).

 7. POMPA napisał(a):

  Ahh ta międzynarodówka jako kraina mlekiem i miodem płynąca …
  Karać, karać nie wyróżniać !!!

 8. Autobus napisał(a):

  Dobrze ze tam mało jeżdżę tranzytem wolę na Saarbrucken

 9. Majkel napisał(a):

  Informacje odnośnie zakazu wyprzedzania podczas deszczu stoją na każdej belgijskiej granicy.

 10. Dzak napisał(a):

  Przy a4 w Gogolinie na Gniotpolu stoi piękny tandem z okazji rocznicy odzyskania niepodleegłości, Naprawde mi się podoba 😀

 11. bondi napisał(a):

  To żadna nowosc.Znaki już od dawna stoją na każdej belgijskiej granicy i dotyczą nie tylko opadów deszczu jak napisano w tym artykule,śniegu też.Wystarczy zwracać uwagę na znaki.Na drogach dwupasmowych można wyprzedzać tylko w godz.19-6.Pozdrawiam.

  • M5 napisał(a):

   Troszkę się mylisz. Owszem,trzeba zwracać uwagę na znaki,ale trzeba robić to uważnie – na dwupasmówce w BE nie wolno w ogóle wyprzedzać,z wyjątkiem miejsc oznakowanych niebieskim znakiem jak w artykule.

 12. rs7 napisał(a):

  @Majkel Tobie rowniez naleza sie gratulacje za spostrzegawczosc! “Problem glodu na swiecie rozwiazany…” 😉

 13. Andrzej_LRA napisał(a):

  A mżawka to też deszcz?
  Zaraz wejdzie przepis żeby muchy omijać.
  Pozdrowienia z Gagarina!

 14. Jo napisał(a):

  Pracuje w Anglii na c+e w jednej z większych firm logistycznych i do pracy muszę się zgłosić z 0,5 promila lub mniej i jestem traktowany jak trzeźwy:) tak więc trakiejro jesteś w błędzie.

 15. Pulass napisał(a):

  Ja tam się nie boję żadnych przepisów ,bo ich przestrzegam i palę faję i browara nie odmówię ….a bo zapomniałem powiedzieć też że nie narzekam.

 16. Rumcajs napisał(a):

  Nie zda egzaminu ??? Będą stać na wiaduktach i sikać a kamery będą się samoczynnie włączać !! Chroń nas Boże od takich kamer

 17. kitty napisał(a):

  Śnieg to nie deszcz czyli można wyprzedzac.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.