Automatyczne mandaty za wyprzedzanie ciężarówką w deszczu – już od przyszłego roku, w Belgii

Belgijskie przepisy dotyczące wyprzedzania są naprawdę szczególne. Zakaz wykonywania tego manewru przez samochody ciężarowe obowiązuje tam na wszystkich autostradach z dwoma pasami ruchu w jedną stronę. Wyprzedzać można jedynie w sytuacji, gdy przy drodze stoi dodatkowy, niebieski znak, widoczny poniżej:

Do tego dochodzą osobne reguły na wypadek deszczu. Jeśli na drodze wystąpią opady, liczba pasów oraz obecność znaków przestaje mieć jakiekolwiek znacznie. Wówczas po prostu żadna ciężarówka o DMC powyżej 7,5 tony nie ma prawa wyprzedzać.

Ze tymi deszczowymi przepisami Belgowie mają jednak pewien problem. Zasady te bardzo trudno egzekwować, a liczba wystawianych mandatów to ledwie pół tysiąca rocznie. Jednocześnie szacuje się, że aż 90 proc. zagranicznych kierowców zupełnie ignoruje deszczowy zakaz. Dlatego też, począwszy od 2019 roku, przy belgijskich autostradach pojawi się nowy typ kamer.

Będą to urządzenia połączone z czujnikiem opadów. Gdy tylko spadnie deszcz, kamery się włączą i zaczną fotografować wszystkie wyprzedzające ciężarówki. Zdjęcia trafią do specjalnego systemu, a na kierowców automatycznie zostaną nałożone kary. Można się też spodziewać, że Belgowie zadbają o wysyłanie tych mandatów za granicę.

Jak na razie nie wiadomo kiedy dokładnie pojawią się nowe kamery. Prace nad nowymi przepisami cały bowiem trwają. Niemniej dwie rzeczy są pewne – ma to nastąpić jeszcze przed końcem przyszłego roku, a kamery zostaną zamontowane we Flandrii, w północnej połowie kraju.