OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 8 Grudzień, 2017

Australijski hakowiec o długości 27,5 metra – to DAF XF105 z 510-konnym silnikiem i kabiną Comfort Cab

daf_xf_8x4_australia_hakowiec

Skoro już dzisiaj wspominałem o karierze DAF-a w Australii (tutaj), uznałem, że warto byłoby ten temat kontynuować. Przyjrzymy się więc teraz bardzo ciekawej, australijskiej konfiguracji, wykorzystywanej na co dzień w okolicach Albury, na południowym wschodzie kraju.

Ten dziesięcioosiowy zestaw to DAF XF105 z firmy IMMIX Integrated Metal Management. Przedsiębiorstwo to działa w branży metalowej, m.in. odzyskując surowce wtórne i organizując ich transport. W tym ostatnim celu utrzymuje się własną flotę pojazdów, złożoną wyłącznie z pięciu DAF-ów. Są to trzy egzemplarze serii CF, jeden krótki LF, a także widoczny powyżej XF105 z 510-konnym silnikiem oraz 16-biegową skrzynią AS-Tronic.

Opisywany pojazd pochodzi z 2015 roku i jest podwoziem typu 8×4, z dwiema pierwszymi osiami skrętnymi oraz z hakową zabudową. Ta ostatnia zazwyczaj współpracuje z otwartymi kontenerami, służącymi do przewozu metalowych odpadów. Za ciężarówką jedzie zaś sześcioosiowa przyczepa, pozwalająca transportować aż dwa otwarte kontenery. Łączne DMC takiego pojazdu to aż 68 ton, ładowność wynosi 45 ton, a długość całkowita to 27,5 metra. Warto wspomnieć także o podwoziu – z przodu mamy klasyczne zawieszenie na resorach, podczas gdy tylny tandem tworzą osie amerykańskiej marki Meritor, połączone z pneumatycznym zawieszeniem Airglide 400. Te tylne elementy typowe są dla amerykańskich ciężarówek marki Kenworth. W Australii jednak – jak widać na tym przykładzie – koncern Paccar stosuje je także do DAF-ów.

W trosce o łatwiejsze manewrowanie, IMMIX zainwestowało również w cały zestaw kamer, prezentujący sytuację za ciężarówką z aż trzech różnych perspektyw. Układ ten jest tym bardziej przydatny, że 27,5-metrowy kolos często jeździ na krótkich, typowo regionalnych trasach. Wówczas zdarza się, że kierowca podjeżdża pod załadunek lub rozładunek nawet sześć razy dziennie. Choć z drugiej strony, zdarzają się też nieco dłuższe, trzydniowe trasy do Adelaide. Wówczas kierowca śpi w kabinie Comfort Cab, z typowym dla australijskiego rynku płaskim dachem.

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Intruz napisał(a):

  Coś mi się zdaje , że 45 ton to ładowność.

 2. Vestas napisał(a):

  23 tony ładowności?!

 3. Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

  Macie rację, 45 ton to ładowność. Bardzo przepraszam, źle rozpracowałem australijską nomenklaturę.

 4. Łukasz napisał(a):

  Jestescie pewnie co do tej ladownosci 45ton? Spojrzcie na zdjecie, widac, ze w przyczepie sa podwojne kola.

 5. kazah napisał(a):

  Dafy montowane z elementami typowymi dla amerykańskich ciężarówek marki Kenworth, wynika pewnie ze współpracy powyższych producentów. Ktoś, już kiedyś o tym pisał na jakimś portalu… informacje (tutaj) 🙂

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Ci producenci mają tego samego właściciela i masowo wymieniają części. W Kenworthcie masz nawet kierownicę z DAF-a 🙂

 6. Ptaku napisał(a):

  Przeciesz tam wyraźnie pisze ze dmc 68 ton a ładownosc 45

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.