Asystent równego wjeżdżania pod BDF-y – DHL testuje nowe wsparcie dla kierowców

W nawiązaniu do tekstu:

Deutsche Post DHL kończy produkcję aut dostawczych – powstanie tylko 19 tys. sztuk

StreetScooter miał być własną marką samochodów dostawczych z koncern DHL Deutsche Post. Po sześciu latach projekt jednak porzucono, gdyż okazał się on kompletnie nieopłacalny i nieudany. Co więc dalej będzie z firmą StreetScooter? Jak się okazuje, kurierski gigant chce utrzymać ją przy życiu, jedynie zmieniając zakres działalności.

Teraz StreetScooter zajmuje się między innymi ciężarówkami terminalowymi, służącymi do przestawiania BDF-ów. Już od pół roku DHL testuje pojazdy marki Kamag, które zostały zelektryfikowane. Ponadto firma pokazała system wspomagający terminalowych kierowców. Nowy on nazwę  AMPS i można go określić asystentem wjeżdżania pod BDF-y.

Film z prezentacją AMPS:

Dzięki AMPS praca terminalowych kierowców ma być szybsza, wolna od uszkodzeń oraz łatwiejsza. Najpierw komputer sam wskaże nadwozie, które ma być odebrane jako kolejne. Skorzysta przy tym z podpięcia pod rozbudowany system planowania pracy. Następnie komputer pomoże też wjechać pod nadwozie lub spod niego wyjechać. Przejmie przy tym układ kierowniczy, ustawiając pojazd idealnie równo między podporami.

Tutaj od razu podkreślam, że nie jest to pełen autopilot. Ogólne manewrowanie po terminalu nadal będzie leżało w gestii kierowcy. Kierownica sama skręci się tylko przy wjeżdżaniu lub wyjeżdżaniu spod kontenera. Człowiek ma też mieć wyłączność na hamowanie lub przyspieszanie. Komputer jedynie wskaże moment, w którym kierowca powinien zahamować się pod kontenerem.

Omawiane rozwiązanie powstało głównie z myślą o ciężarówkach terminalowych. W ich przypadku potencjał na zwiększenie efektywności pracy jest po prostu największy. A czy w przyszłości coś podobnego zobaczymy także w BDF-ach do użytku na drogach publicznych? O tym jak na razie się nie wspomina.