Asy wśród kierowców – jeden palił „trawę” w czasie jazdy, drugi jechał 400 km po chleb, trzeci opijał wybory

witd_poznan_marihuana_za_kierownica

Na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów ITD pojawiło się w ostatnich dniach kilka komunikatów dotyczących nietypowych zachowań kierowców ciężarówek. Jeden próbował odwrócić magnesem uwagę od zażywania narkotyków, drugi jechał 400 km na magnesie żeby kupić chleb, zaś trzeci upił się w związku z wyborami samorządowymi. Poniżej najciekawsze fragmenty komunikatów napisanych przez „krokodyli”.

WITD Poznań – Z „maryśką” na magnesie

20 listopada  inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu oraz z oddziału w Koninie, jadąc w kierunku Punktu Poboru Opłat Gołuski (PPO), wyprzedzając kolumnę ciężarowych pojazdów zauważyli,  że jeden z nich nie utrzymuje się na jednym pasie ruchu, tylko zjeżdża raz na jedną, raz na drugą stronę jezdni.

Radiowóz ITD z włączonymi niebieskimi światłami błyskowymi oraz komunikatem „Jedź za mną” wjechał przed podejrzanie jadący pojazd, informując  o konieczność dostosowania się do poleceń Inspekcji. Inspektorzy postanowili dokonać kontroli kierowcy oraz pojazdu, kierując się na pierwsze możliwe i bezpieczne miejsce, na którym istnieje możliwość zatrzymania i postoju.

Ku wielkiemu zdziwieniu, inspektorzy zauważyli, że konwojowany pojazd ciężarowy zjeżdża na pobocze autostrady staje a w kabinie zapala się światło. Decyzja funkcjonariuszy ITD  była natychmiastowa – zatrzymanie radiowozu, szybka kontrola kierowcy i sprowadzenie kontrolowanego samochodu ciężarowego w bezpieczne miejsce.

Biorąc pod uwagę nieracjonalne zachowanie kierowcy, jeden z inspektorów usiadł na fotelu pasażera w szoferce ciężarówki, przeprowadzając przy okazji rozmowę z kierowcą. Jego uwagę przykuło podejrzane zachowanie kierowcy, który szybko przyznał się do jazdy z przyczepionym do impulsatora skrzyni biegów urządzeniem zakłócającym działanie tachografu, tzn. z magnesem.

Duże doświadczenie i „dobry nos” inspektora, jego rozmowa z kierowcą, oraz wzmożona czujność przyczyniła się do wykrycia jeszcze poważniejszego i bardziej dramatycznego zdarzenia. Kierowca samochodu ciężarowego próbował ukryć szklaną rurkę, tzw. „lufkę”, w której znajdowały się resztki substancji przypominającej narkotyk – marihuanę. Kierowca przyznał się do jej użycia.

WITD Katowice – Jechał na cudzej karcie i przekroczył czas jazdy dziennej, bo był głodny. Za 400 km chciał kupić chleb.

W godzinach wieczornych 19 listopada 2014 r. na drodze krajowej nr 1 śląscy inspektorzy zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do polskiego przedsiębiorcy. Pojazdem wykonywano międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Włoch do Polski. W momencie zatrzymania kierowca rejestrował swoją aktywność na karcie kolegi, którego nie było w pojeździe. Przyznał się inspektorom, że używał cudzej karty, aby ukryć fakt przekroczenia dopuszczalnego czasu jazdy dziennej.

Po zliczeniu danych z karty należącej do kontrolowanego kierowcy oraz tej, którą „pożyczył” on od kolegi okazało się, że w momencie zatrzymania do kontroli jego czas jazdy dziennej wynosił ponad 11 godzin, podczas, gdy mógł on prowadzić pojazd tylko przez 9 godzin. Kierowca tłumaczył się, że jechał tak długo, bo był głodny i chciał dojechać do miejsca rozładunku, żeby zjeść świeży chleb. Z miejsca, w którym został zatrzymany do miejsca rozładunku, do którego zamierzał dojechać, dzieliła go jeszcze odległość niemal 400 km.

WITD Gdańsk – Radość z wyborów nie trwała długo

W dniu 18.11.2014r. w miejscowości Gdynia ul.Morska na drodze krajowej nr 6 zespół kontrolny Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku zatrzymał do kontroli samochód ciężarowy marki DAF z naczepą ZASŁAW należący do polskiego przewoźnika przewożący pszenicę. W toku kontroli sprawdzono wszystkie dokumenty okazane przez kierowcę, a samego kierującego poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu: stwierdzono wynik – 0,44 promila – stan po użyciu alkoholu.

Kierowca oświadczył, że dzień wcześniej świętował wygraną kandydata ze swojej miejscowości.