transfactor3665
Opublikowane 2 Styczeń, 2018

“Uwaga na TIR-y” – ten artykuł ma uczyć Polaków bezpiecznej jazdy w pobliżu ciężarówek

mercedes_atego_euro6_823_test_40ton_02

Centrum Prasowe Renault Polska opublikowało dzisiaj tekst o nazwie “Uwaga na TIR-y”. Publikacja ta zawiera przestrogi dla osób niezwiązanych z naszą branżą, a więc dla przeciętnych kierowców aut osobowych. Można się też spodziewać, że trafi ona dzisiaj do największych polskich mediów.

A ja przy okazji uznałem, że warto zaprezentować tę publikację również Wam. W końcu warto wiedzieć co o branży mówią osoby z nią niezwiązane, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa

Pełen artykuł zamieszczam poniżej:

Duże samochody ciężarowe, potocznie zwane TIR-ami, można bardzo często spotkać na polskich drogach, nawet tych przebiegających przez miasto. W pobliżu tego rodzaju pojazdów, ze względu na ich rozmiary i masę oraz ograniczone pole widzenia kierowcy, należy zachować szczególną ostrożność. Jak więc postępować, gdy na sąsiednim pasie lub przed nami porusza się TIR?

Uwaga na martwe pole
Przejeżdżając nieopodal TIR-a, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że jego kierowca ma ograniczoną widoczność. Wiele osób błędnie zakłada, że wysoka pozycja za kierownicą pozwala mu zauważyć wszystko, co dzieje się wokół pojazdu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże jest tzw. martwe pole w przypadku samochodu ciężarowego znacznej wielkości. Obejmuje ono przestrzeń tuż przed pojazdem i za nim oraz po jego bokach.

Zaplanuj wyprzedzanie
Należy zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania dużych samochodów ciężarowych. Nie tylko nie mamy wtedy pewności, co znajduje się przed tym pojazdem, lecz także czy kierowca nas widzi. Dlatego zamiar wyprzedzania należy sygnalizować odpowiednio wcześnie, nawet w przypadku, gdy manewr ten wykonujemy na drodze wielopasmowej. Szczególnie niebezpieczne jest wyprzedzanie z prawej strony – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Planując wyprzedzanie, trzeba też wziąć pod uwagę długość poprzedzającego pojazdu i upewnić się, czy wystarczy czasu na dokończenie manewru.

Nie zajedź drogi
Bardzo ważne jest również, by przy zmianie pasa ruchu nie zajechać TIR-owi drogi. Najlepiej zachować większy odstęp niż przed samochodem osobowym, ponieważ ze względu na masę samochodu ciężarowego jego droga hamowania znacząco się wydłuża. Także w tej sytuacji nie można też zapominać o ograniczonym polu widzenia kierowcy TIR-a.

Zostaw miejsce na zakręcie
Szczególna ostrożność niezbędna jest też na zakrętach i skrzyżowaniach. Rozmiary TIR-a powodują, że potrzebuje on wiele wolnej przestrzeni, by skręcić. Lepiej zachować bezpieczną odległość od takiego pojazdu, zamiast na przykład próbować go wyminąć. Gdy duży samochód ciężarowy skręca w prawo, istnieje ryzyko, że wyjedzie częściowo na sąsiedni pas, a jeśli auto osobowe znajduje się w obrębie jego martwego pola, może dojść do kolizji.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu jest obowiązkiem kierowcy w każdej sytuacji, jednak w przypadku, gdy tym pojazdem jest TIR czy duży autobus, dystans powinien być większy – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Samochody znacznych rozmiarów przyczyniają się do powstawania podmuchów wiatru, które czasem mogą nawet zepchnąć niewielkie auto osobowe na sąsiedni pas. Dodatkowe utrudnienie stanowią też opady deszczu czy śniegu. Woda czy błoto tryskające spod kół samochodu ciężarowego mogą na kilka sekund całkowicie odebrać widoczność mniejszym autom – podobnie dzieje się, gdy na przednią szybę spadnie śnieg zalegający na dachu poprzedzającego pojazdu.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 29 komentarzy

 1. struś napisał(a):

  Powinno jeszcze być “nie wyjeżdżaj z podporządkowanej przed TIR-a “, “nie jedź z góry i pod górę 70 km/h”, “nie próbuj wyhamować TIR-a na autostradzie i innych drogach”

 2. Damian napisał(a):

  I przede wszystkim: pas rozbiegowy to nie miejsce do uprawiania Eco Drivingu. Gaz w podłogę i jechać do końca, my szybciej niż 90 nie pójdziemy.

  • El Pieso napisał(a):

   A co to jest ten pas rozbiegowy? 😉
   Daj pan spokój, przecież większość kierowników musi od razu z początku startować – inaczej nie umi.
   Zresztą, ja też tak robię – bo nie chcę zamulać za tymi co tego buta w podłogę dać nie umieją.
   Dostawczakiem, poniżej 3t masy nie schodzę ;P

 3. mg napisał(a):

  należy dodać punkt:
  Niektórzy kierowcy TIR-ów mają w d przepisy prawa o ruchu drogowym i przy skręcie mogą Wam wyjechać na Wasz pas na czołówkę, bo im się tak należy…

  • blue napisał(a):

   Należy dodać punkt:
   Komentarze takich jak ty nie mających pojęcia o jeździe dużym autem powinny być usuwane z góry przez admina.
   PS. Poczytaj co znaczy tir. Przypatrz się na drodze jak takie auta MUSZĄ brać zakręty, ronda i inne znane ci tylko z opowieści gabaryty dużego auta.

  • Pangia napisał(a):

   No właśnie przepisy mówią, że możesz wyjechać na sąsiedni pas, jeśli bez tego nie jesteś w stanie się na drodze, ale przecież lepiej jest pyszczyć w necie bez sensu i bez użycia ani jednej szarej komórki.

   • Pangia napisał(a):

    zmieścić się na drodze – jakby się dało, to niech to moderator mi poprawi, ja nie mogę, a szkoda robić spam. Z góry dziękuję.

    • Piotr napisał(a):

     co nie zwalnia kierowcy cieżarówki z zachowania należytej ostrożności i postawienia bezpieczeństwa na pierwszym miejscu. Niektórzy będąc “za linią” czują się z tego zwolnieni bo jakiś wieśniak kiedyś powiedział, że duży ma zawsze pierwszeństwo. i to kolega MG chciął powiedzieć.

  • serceirozum napisał(a):

   Tu nie chodzi o to czy im się należy, przepisy przepisami, ale kultura i szacunek dla tych ludzi się należy, gdyby nie ich zaparcie i stalowe nerwy nie mięlibyśmy produktów na półkach i mebli do domu. Szacunek należy się każdemu kto dba o dobro innych, a kierowcom ciężarówek przede wszystkim!

 4. Robert napisał(a):

  Gdybyś poczytał przepisy to byś wiedział, że jeżeli gabaryty pojazdu uniemożliwiają bezpieczne wykonanie manewru ze swojego pasa ruchu to kierowca ma prawo wykonać manewr z pasa sąsiadującego. Nie jest to dokładne brzmienie przepisu ale sens zachowałem. Oczywiscie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Pozdrawiam

 5. F.Timmermans.DE napisał(a):

  Podstawowa zasada: NIE WYMUSZAJ PIERWSZEŃSTWA NA CIĘŻARÓWCE BO MOŻE BYĆ TO TWOJE OSTATNIE WYMUSZENIE PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU W ŻYCIU !!!

  • Nowy napisał(a):

   Kolega dobrze mówi.I to się tyczy nie tylko ciężarówek. Na przejściu dla pieszych, pieszy też ma pierwszeństwo ale jak leci osobówka 100km/h i niema zamiaru hamować to lepiej poczekać 10s i przejść spokojnie niż pchać się bo mam pierwszeństwo. No ale niektórzy się pchają i to jest ich zazwyczaj ostatnie pierwszeństwo w życiu. Dlatego się mówi duży może więcej… nieważne czy jedziesz Tirem, osobówka, rowerem czy idziesz z buta. Dziecko wie to intuicyjnie, że jak idzie chodnikiem i z naprzeciwka idzie dorosły to należy mu zejść ze środka chodnika do krawędzi… żeby się z nim minąć. Szkoda tylko że dorośli o tym zapominają. Z drugiej strony…Ci co zawsze są na pierwszeństwie, krócej żyją. Pozdrawiam

 6. Tom napisał(a):

  Tak, ma prawo zająć więcej niż jeden pas ale nadal musi przy tym ustąpić pierwszeństwa i zachować szczególną ostrożność, a w razie spowodowania zdarzenia drogowego to on moze zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

 7. czikopl napisał(a):

  Robert, tu nic nie jest napisane o możliwości skręcania z drugiego pasa.
  2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
  1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
  2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej
  krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.
  3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają
  skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda
  wyłącznie w jednym kierunku.

  • Cass napisał(a):

   W przepisach nie ma uwzglednionych rozmiarow naszych drog. Niektore skrzyzowania sa tak malutkie ze zeby akrecic w prawo to musze to robic z pasa do jazdy na wprost zeby nir sciagnac sygnalizacji…

 8. Kieromen napisał(a):

  Jak zwykle jeden madrzejszy od drugiego. Ja poprostu sie ciesze ze taki artykul powstal brawo dla autora. Uwazam ze kazdy kursant bez wyjatku powinien zaznajomic sie z kabina ciezarowki od srodka. Pozdrawiam brac Szoferska

 9. Każdy kto ma prawo jazdy na cokolwiek powinien kilka godzin wyjezdzic tirem i wtedy by zrozumial a nie głupio komentowal

 10. mg napisał(a):

  potwierdzacie tylko, że mój punkt powinien być!
  napiszę to raz i powoli:
  ustępuję i pomagam innym kierowcom, ale wyżej pisałem o wyjeździe na czołówkę w miejscu, gdzie nie mogę uciec w bok, bo dostanę w dupę od innych aut. poza tym przepisy jasno mówią, że kierowca (tu akurat tira), nie ma prawa zajeżdżać mi drogi ani wpychać na mój pas. to, że mu ustąpię, to jest moja grzeczność. komentarz o towarach i meblach jest super (chociaż nie ma nic wspólnego z przepisami prawa o ruchu drogowym).
  POZDRAWIAM WSZYSTKICH KIEROWCÓW TIR-ÓW, KTÓRYM NALEŻY SIĘ SZACUNEK I UWIELBIENIE, BO SĄ KIEROWCAMI TIR-ÓW. jesteście motoryzacyjnym narodem wybranym… jestem większy, to jadę!!!
  p.s. dla wyrywnych informacja – tak, jeździłem ciężarówkami. nie, obecnie nie jeżdżę.
  p.p.s. dziękuję autorowi bloga za zamieszczenie artykułu.

  • toledo1113 napisał(a):

   głupie pisanie, kierowca auta osobowego nie moze trabic i migac mi swiatłami długimi gdy ja zmienie pas na autostradzie z prawego na lewy w celu wyprzedzenia innego pojazdu,tylko dlatego bo on osobowym jedzie 140km/h i nalezy mu sie szacunek ze jedzie 140km/h i ciagle lewym pasem,no pierdoły,tak obie strony moga sobie pisac ciagle.jezdziles ciezarowka to powinienes cos wiedziec,nie znam takiego co jezdzil i dalej nie wie o co chodzi,duzy pojazd ma swoje prawa ktore nie reguluje kodeks ruchu drogowego.jakby to regulowal to calkiem byl by balagan,to duzy ma uwazac na wszystko co sie wokol dzieje i odpowiada za siebie jak i za to co nietolerancyjny pan/i z osobowki zrobi,taka nasza przegrana pozycja w kryzysowych sytuacjach opisanych w tym artykule,wlasnie ten artykul ma dac troche informacji kierowca mniejszych pojazdow,z tym ze brak informacji to jedno a brak tolerancji to juz inna sprawa,religia wlasnego JA,bo ja mam prawo,bo mi sie nalezy,a ten tym TIRem przekroczyl os jezdni-linie,wiec trabie,mrugam bo ja sie znam,ja mu udowodnie,taki z niego zawodowiec eh… czyz nie jest tak?

  • Nowy napisał(a):

   Na przejściu dla pieszych, pieszy też ma pierwszeństwo ale jak leci osobówka 100km/h i niema zamiaru hamować to lepiej poczekać 10s i przejść spokojnie niż pchać się bo mam pierwszeństwo. No ale niektórzy się pchają i to jest ich zazwyczaj ostatnie pierwszeństwo w życiu. Dlatego się mówi duży może więcej… nieważne czy jedziesz Tirem, osobówka, rowerem czy idziesz z buta. Dziecko wie to intuicyjnie, że jak idzie chodnikiem i z naprzeciwka idzie dorosły to należy mu zejść ze środka chodnika do krawędzi… żeby się z nim minąć. Szkoda tylko że dorośli o tym zapominają. Pozdrawiam

 11. Solaris napisał(a):

  Proponuje kierowcom aut osobowych nie zmieniać pasa ruchu przed sygnalizacją,gdyż po nagłej zmianie świateł w takiej sytuacji najczęściej dochodzi do kolizji,a należy pamiętać iż do takich manewrów dochodzi nagminnie.p

 12. Zbyszek2004 napisał(a):

  Na waskiej drodze ciezarowka, zwlaszcza pusta, jest podatna na podmuchy wiatru. Szczegolnie irytujacy sa kierowcy na zwezkach – wyprzedzaja bardzo powoli albo zaczynaja nagle jechac obok.
  Bujnac ciezarowka moze tez na koleinach.

 13. El Pieso napisał(a):

  “Samochody znacznych rozmiarów przyczyniają się do powstawania podmuchów wiatru, które czasem mogą nawet zepchnąć niewielkie auto osobowe na sąsiedni pas.”

  Niezły kretynizm, 😉
  Od razu widać że w tych szkółkach jazd wszelakich to czasem jest tylko robienie kasy dla papierków.
  Czy jeżdżąc dostawczakiem, czy normalną osobówką, zjawiska nie stwierdziłem.
  Może w Tico z przyczepą ze styropianem jest istotne, nie wiem, nie próbowałem 😉
  W maluchu ze zwykłą przyczepą za to tak i też nie stwierdziłem 😉

 14. jazgot napisał(a):

  Ale odblast! Ale trzask! 😀

 15. gfdsg napisał(a):

  większoś z tych problemów da się wyeliminować stosowaniem kamerek. od bezpieczeństwa z tyłu z boków po cofanie itp. wszystko kamerki. naczepy też da się zabezpieczyć przed złodziejami przez alarmy i jakieś elektryczne odstraszacze. tylko prawo potrzeba zmienić by nakazywało stosowanie pewnych elementów w tych niebezpiecznych dla otoczenia zestawach.
  reszta to już po prostu głupota ludzka. jak ktoś wpycha się pod tira to niech się nie dziwi że zostanie zmiażdżony. ludzie najczęściej nie wyprzedzają tirów kilka minut i na zakrętach więc raczej są bezpieczni. nawet na dwu pasmowych rondach raczej jeżdżą za autobusami i ciężarówkami a nie obok, ale zdarzy się jakiś czubek co musi….

 16. Michał napisał(a):

  i jeszcz wytłumacztć pieszym żeby nie zachodzić od tyłu pod cofający pojazd ciężarowy a także dostawczy bo nie ma możliwości zobaczyć ich w lusterkach

Odpowiedz