Aplikacja Zello przydała się w czasie huraganów, a teraz ma pomagać kierowcom będącym w trasie

aplikacja_zello_cb_radio

„Aplikacja, która może zastąpić CB Radio” – dotychczas stwierdzenia tego typu traktowałem z przymrużeniem oka. Teraz jednak głośno robi się o programie, który oferuje naprawdę spore możliwości, pod wieloma względami przypominające właśnie CB Radio. Aplikacja ta nazywa się Zello i dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych.

O Zello zrobiło się głośno przy okazji huraganów, które nawiedziły USA w ostatnich miesiącach. Program ten imituje bowiem działanie radiotelefonu, przekazując informacje w formie dźwiękowej, w oparciu o lokalne kanały. Tuż po huraganach Amerykanie korzystali z Zello, aby nadawać prośby o pomoc. Lokalizowano w ten sposób ofiary powodzi i niesiono im pomoc. W Polsce pojawił się zaś pomysł, aby używać Zello w samochodach.

W wielu polskich miastach Zello ma już swój lokalny kanał. W danym momencie z każdego z nich może korzystać do tysiąca osób, a założenie jest podobne, jak w przypadku CB Radia – informować się o utrudnieniach w ruchu, pomagać w odnalezieniu drogi, czy też ostrzegać się przed kontrolami. Oczywiście wszystko bazuje na internecie. Aby więc korzystać z Zello trzeba mieć zasięg telefonii komórkowej lub WiFi.

Zello dostępne jest w wersji całkowitej darmowej, na urządzenia z Androidem, Windowsem lub systemem iOS. Ponadto istnieje też wersja ZelloWork, dla bardziej profesjonalnych użytkowników. A co ze wspomnianymi polskimi kanałami? Tutaj znajdziemy między innymi kanał dla kierowców Ubera, kanał poznański, warszawski, śląski, czy wrocławski. Uwagę zwraca też bardzo rozwinięty kanał jeleniogórski, osobny kanał dla użytkowników autostrady A4, czy też akcje specjalne. Dla przykładu, dwa tygodnie temu, przy okazji Święta Zmarłych, poprzez polski kanał Zello prowadzono akcję „Znicz” (pamiątkowa grafika poniżej). Polegała ona na pomaganiu kierowcom zmierzającym na cmentarze.

Pełna lista wszystkich kanałów znajduje się tutaj.

Zello na Androida pobierzecie tutaj.

akcja_znicz_zello