OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 14 Listopad, 2017

Aplikacja Zello przydała się w czasie huraganów, a teraz ma pomagać kierowcom będącym w trasie

aplikacja_zello_cb_radio

“Aplikacja, która może zastąpić CB Radio” – dotychczas stwierdzenia tego typu traktowałem z przymrużeniem oka. Teraz jednak głośno robi się o programie, który oferuje naprawdę spore możliwości, pod wieloma względami przypominające właśnie CB Radio. Aplikacja ta nazywa się Zello i dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych.

O Zello zrobiło się głośno przy okazji huraganów, które nawiedziły USA w ostatnich miesiącach. Program ten imituje bowiem działanie radiotelefonu, przekazując informacje w formie dźwiękowej, w oparciu o lokalne kanały. Tuż po huraganach Amerykanie korzystali z Zello, aby nadawać prośby o pomoc. Lokalizowano w ten sposób ofiary powodzi i niesiono im pomoc. W Polsce pojawił się zaś pomysł, aby używać Zello w samochodach.

W wielu polskich miastach Zello ma już swój lokalny kanał. W danym momencie z każdego z nich może korzystać do tysiąca osób, a założenie jest podobne, jak w przypadku CB Radia – informować się o utrudnieniach w ruchu, pomagać w odnalezieniu drogi, czy też ostrzegać się przed kontrolami. Oczywiście wszystko bazuje na internecie. Aby więc korzystać z Zello trzeba mieć zasięg telefonii komórkowej lub WiFi.

Zello dostępne jest w wersji całkowitej darmowej, na urządzenia z Androidem, Windowsem lub systemem iOS. Ponadto istnieje też wersja ZelloWork, dla bardziej profesjonalnych użytkowników. A co ze wspomnianymi polskimi kanałami? Tutaj znajdziemy między innymi kanał dla kierowców Ubera, kanał poznański, warszawski, śląski, czy wrocławski. Uwagę zwraca też bardzo rozwinięty kanał jeleniogórski, osobny kanał dla użytkowników autostrady A4, czy też akcje specjalne. Dla przykładu, dwa tygodnie temu, przy okazji Święta Zmarłych, poprzez polski kanał Zello prowadzono akcję “Znicz” (pamiątkowa grafika poniżej). Polegała ona na pomaganiu kierowcom zmierzającym na cmentarze.

Pełna lista wszystkich kanałów znajduje się tutaj.

Zello na Androida pobierzecie tutaj.

akcja_znicz_zello

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Mateusz napisał(a):

  Nie sprawdzi się. Przecież Niemcy zakazali nawet korzystania z telefonu w korku. Chyba, że do każdego skorzystania będziemy się zatrzymywać 🙂

 2. Zello napisał(a):

  Lista kanałów “112” w aplikacji Zello stale powiększa się. Wszystkie kanały służą do wymiany informacji przez kierowców o warunkach na drodze. Mamy już ponad 30 kanałów w całej Polsce.

  bielsko112 – Bielsko Biała
  bydgoszcz112 – Bydgoszcz
  czestochowa112 – Częstochowa
  gorzow112 – Gorzów Wielkopolski
  inowroclaw112 – Inowrocław
  jelenia112 – Jelenia Góra
  katowice112 – Katowice
  krakow112 – Kraków
  kielce112 – Kielce
  legnica112 – Legnica
  lublin112 – Lublin
  lodz112 – Łódź
  leszno112 – Leszno
  opole112 – Opole
  piła112 – Piła
  poznan112 – Poznań
  rzeszow112 – Rzeszów
  radom112 – Radom
  szczecin112 – Szczecin
  srem112 – Śrem
  torun112 – Toruń
  tarnow112 – Tarnów
  wawa112 – Warszawa
  walbrzych112 – Wałbrzych
  wroclaw112 – Wrocław
  zg112 – Zielona Góra
  zlotoryja112 – Złotoryja
  zakopane112 – Zakopane
  DBL-112 – Bolesławiec
  DLW112 -powiat lwówecki

  Pamiętajcie, że przy dodawaniu kanałów nie używamy polskich znaków. Wyjątkiem jest piła112

 3. seba napisał(a):

  Zobaczcie jak to działa na kanałach wroclaw112, jelenia112, DLW112. Te trzy kanały powstały ponad miesiąc temu i tam to naprawdę się doskonale sprawdza. Teraz widzę że kanał wawa112 oraz poznan112 doganiają liderów. Warto zainstalować i na probę dołączyć do podanych wyżej kanałów. Wtedy 99 osób na 100 stwierdzi że to faktycznie może zastąpić CBRadio i warto mieć tą aplikację

 4. radas96 napisał(a):

  A może jeszcze jakiś kanał ogólno polski

 5. Taja napisał(a):

  Mam ZELLO od ponad roku. Poznałam wiele ciekawych ludzi ze świata…polecam. Ale i świrów nie brakuje✌

 6. krcr napisał(a):

  Wole ruski telegram. Przynajmniej szyfrowany. Jak będą chciał dać władzom swoje dawne to nagram im je na dvd

 7. matrix975 napisał(a):

  Pozwolę sobie na opisanie paru spraw związanych z #Zello 1. zasięg – kilka osób wspomniała iż wadą jest tak duży zasięg. Nie zgadzam się, kanały są tematyczne i regionalne czyli jedziemy na Wrocław to włączamy wroclaw112 jedziemy na Poznań to włączamy poznan112 jeśli chcemy wiedzieć o naprawdę ważnych informacjach z całej Polski ustawiamy polska112. No i jeszcze coś, możemy słuchać i nadawać na nieograniczonej ilości kanałów. Czyli jedziemy trasą z Jeleniej Góry do Warszawy to ustawiamy sobie jelenia112 + wroclaw112 + wawa112 itp. 2. kultura i jeszcze raz kultura – miałem CB radio i jak każdy użytkownik musiałem go wyłączać jadąc z dziećmi. Nie ma innej opcji, nie można wyłączyć użytkownika którego co drugie słowo to ku…wa itp. Tu taka opcja istnieje, to nie kulturalni użytkownicy muszą się martwić czy coś nie usłyszą tylko nadający muszą się pilnować żeby nie przeklinać. Na początek za niekulturalne zachowanie jest blokada nadawania przez moderatora, czyli możemy słuchać nie możemy nadawać np. przez 5 godzin, 10 godz. 1 dzień później blokada zdejmowana jest automatycznie, jeśli użytkownik znowu narozrabia może być usunięty z kanału. Fajne co nie 🙂 3. bezpieczeństwo użytkowania – nie musimy trzymać telefonu !!!! telefon montujemy w uchwyt, aplikacja korzysta z głośnika zewnętrznego smartfonu, nadawanie przestawiamy z opcji przycisk na przełącznik i … jeśli chcemy nadawać klikamy w smartfona (nie trzymamy) mówimy i klikamy ponownie kończąc nadawanie. Czyli korzystamy z aplikacji na zasadzie zestawu głośnomówiącego nie popełniając wykroczenia – w niemczech można z tego w ten sposób korzystać !!! postaram się to obszerniej opisać i pokazać na profilu Zello_PL pozdrawiam i życzę szerokiej drogi i przede wszystkim bezpiecznej bo głównym zamysłem wdrożenia tej aplikacji w Polsce przez grupę społeczników jest i zawsze będzie zwiększenie bezpieczeństwa Nas wszystkich na polskich drogach

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.