Aplikacja na smartfona zamiast szkolenia z obsługi nowej ciężarówki – Volvo Trucks upraszcza odbiory

Zamówienia na kilkaset ciężarówek na raz zdarzają się coraz częściej. Same ciężarówki bywają się coraz bardziej skomplikowane, a wśród kierowców pojawia się bardzo duża rotacja. W tej sytuacji odbiory nowych pojazdów zaczęły wiązać się z pewnym problemem.

Teoretycznie każdy taki odbiór powinien wiązać się z profesjonalnym szkoleniem. Każdy kierowca powinien dokładnie poznać obsługę swojego nowego pojazdu, by móc odpowiednio wykorzystać jego potencjał. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę czynniki wymienione powyżej, organizowanie takich szkoleń jest silnie utrudnione, kosztowne i nie zawsze przynosi wymierne skutki.

I właśnie w te realia wkracza Volvo Trucks ze swoim nowym rozwiązaniem. Jest to aplikacja o nazwie Truck Start App, stworzona właśnie z myślą o odbiorze nowych ciężarówek. Ma ona stu procentach zastępować szkolenia, przedstawiając kierowcom wszystkie tajniki dotyczące nowych pojazdów.

Wszystko ma być przygotowane w bardzo przystępny sposób, przypominający raczej grę komputerową, niż instrukcję obsługi pojazdu. Nauka za pośrednictwem aplikacji jest więc interaktywna, ułatwiając przyswojenie informacji. Ponadto program może komunikować się z ciężarówką oraz systemem telematycznym, na bieżąco analizując zachowania kierowcy. Dzięki temu Truck Start App może wpisać się w szkoleniowe potrzeby konkretnej osoby.

Brzmi niezbyt przekonująco? A jednak, ledwie Volvo Trucks zaprezentowało ten system, a już został on doceniony przez specjalistów od szeroko rozumianej edukacji. Truck Start App zdobyło trzecie miejsce w londyńskim konkursie Learning Technology Awards, w kategorii „Najlepszy Projekt Technologii Edukacyjnej”.

Głównym twórcą Truck Start App jest holenderskie przedstawicielstwo Volvo Trucks, przy współpracy z amsterdamską firmą RMMBR. Dlatego też pierwszymi użytkownikami programu stali się właśnie Holendrzy. Niemniej Volvo Trucks już zapowiada, że aplikacja zostanie przetłumaczona na dodatkowe języki i stopniowo będzie debiutowała w kolejnych europejskich krajach.

Przykładowe ekrany z aplikacji: