W Amsterdamie i Hamburgu roboty będą rozwoziły pizzę – projekt naprawdę zaczyna być realizowany

robot_pizza_amsterdam

Powyżej: napęd 6×6 pomoże pokonać nierówności 😉

Niewielkie roboty zamiast dostawców na skuterach lub w malutkich samochodach? To już nawet nie jest wizja przeszłości, lecz projekt faktycznie realizowany już w Europie. Odpowiada za niego Domino’s Pizza Enteprises, czyli jedna z największych na świecie sieci pizzerii. Dostarczyła ona już pierwszego robota dla lokalu w Amsterdamie, natomiast latem kolejny egzemplarz pojedzie do Hamburga.

Roboty mają odpowiadać za dostawy na najkrótszym dystansie, w odległości maksymalnie 1,5 kilometra od restauracji. W praktyce oznacza to więc, że będą one jeździły po ścisłych centrach miast, korzystając przy tym z najzwyklejszych chodników. Ich maksymalna prędkość wyniesie 6 km/h, natomiast izolowana termicznie zabudowa pomieści maksymalnie dziesięć placków. Zdaniem firmy Domino’s, takie rozwiązanie będzie znacznie szybsze niż dostarczanie pizzy w klasyczny sposób. Nie będzie bowiem trzeba czekać na wolnego kierowcę, obsługującego znacznie większy teren.

Poniżej: podobny robot w przygotowywanej wersji kurierskiej

Roboty, o których tutaj mowa, wyprodukowała firma Starship. Jest to przedsiębiorstwo związane z marką Mercedes-Benz Vans i w przyszłości mające dostarczać w roboty także dla samochodów kurierskich. Co przy okazji ważne, wszystkie te pojazdy są podobno w pełni bezpieczne, zarówno dla siebie, jak i dla otoczenia. Ich ruch bazuje bowiem nie tylko na nawigacji satelitarnej, ale także na zestawie kamer i czujników, pozwalających omijać przeszkody. Nie brakuje tutaj dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych oraz systemu antykradzieżowego.

W razie potrzeby, operator siedzący w restauracji może w każdej chwili przejąć kontrolę nad robotem. Oceni on przy tym sytuację w oparciu o obraz z kamer, pomagając na przykład w przejechaniu przez ruchliwą ulicę. Jeśli natomiast chodzi o klienta, to skomunikuje się on z robotem przy pomocy telefonu – najpierw zostanie poinformowany wiadomością o przybyciu pojazdu, a następnie otworzy zabudowę przez kliknięcie na specjalny link.

Poniżej widzicie takiego robota na ulicach Amsterdamu: