Amerykańskie wojsko zamówiło w Europie rekordową ilość naczep – 170 pojazdów za 50 milionów euro

Więcej o Oshokoshu M1070 pisałem w tym artykule: Amerykański “gabaryt” z czołgiem zahaczył o dwie cywilne ciężarówki, w Mirosławcu, na drodze nr 10

Amerykańskie wojsko złożyło rekordowe zamówienie na europejskie naczepy. Będzie to 170 sztuk niskopodwoziowych, ośmiorzędowych platform Broshuis PL2, które zostaną wykorzystane do transportu czołgów.

Wybór europejskiej marki jest tutaj w pełni uzasadniony. Wszystkie 170 naczep ma bowiem pracować na naszym kontynencie, służąc wojskom stacjonującym chociażby w Polsce, czy w Niemczech. Zostaną one przy tym spięte z ciągnikami Oshokosh M1070, wyposażonymi w silniki przed kabiną, napęd typu 8×8. Dokładnie takimi, jak na powyższym zdjęciu.

Dostawa 170 naczep rozłoży się oczywiście na kilka lat. Broshuis dostarczy też amerykańskiej armii wsparcie techniczne oraz zajmie się serwisowaniem. Łączna wartość całego tego zamówienia to 50 milionów euro i jak twierdzi sam producent, to największa transakcja, do jakiej kiedykolwiek doszło w europejskiej branży transportu ponadnormatywnego.

No to teraz pozostaje jedno pytanie – jaka część z nowych naczep skończy w polskich rowach?