Amerykańskie ciężarówki wojskowe, czyli AM General M920, który wymienił betoniarkę na mundur

am_general_m920

Patryk Niedźwiecki (dziękuję i pozdrawiam) nadesłał mi dzisiaj zdjęcie amerykańskiej ciężarówki wojskowej zaparkowanej w towarzystwie polskich samolotów. Zdjęcie to tak bardzo przypadło mi do gustu, że postanowiłem poświęcić mu krótki artykuł. Dzięki niemu, kiedy zobaczycie w filmie czy na niemieckiej autostradzie ciężarówkę amerykańskiej armii, prawdopodobnie będziecie wiedzieli co to za pojazd, a także znali jego historię. Oczywiście nie twierdzę, że jest to wiedza w jakikolwiek sposób istotna i jakkolwiek przydatna, ale przecież nic nie szkodzi nam zainteresować się czymś czasami z czystej ciekawości 😉

Był czerwiec 1977 roku kiedy przedsiębiorstwo AM General wygrało przetarg na dostarczenie amerykańskiej armii floty samochodów ciężarowych z najwyższej klasy wagowej. Oferta tej firmy zwyciężyła, gdyż przewidywała pojazdy po prostu tańsze niż w przypadku sześciu przedsiębiorstw konkurencyjnych. Co natomiast AM General zaoferowało za tę atrakcyjną cenę? Tutaj dochodzimy do kwestii bardzo ciekawiej, gdyż do wojska miały trafić ciężarówki skonstruowane pierwotnie z myślą o transporcie komunalnym oraz zadaniach typowo budowlanych. AM General postanowiło bowiem wykorzystać pojazdy bazowe dostarczone przez firmę Crane Carrier Company, której konstrukcje pracują zazwyczaj właśnie z betoniarkami, czy zabudowami do wywozi śmieci. Na potrzeby armii, AM General wyposażyło te specjalistyczne auta w 6-cylindrowy, 14-litrowy silnik Cummins Cummins NTC400 o mocy 400 KM, a także zautomatyzowaną skrzynię biegów Caterpillar o 16 przełożeniach. Do tego doszła skrzynia rozdzielcza firmy Oskosh, a także tylne osie Hendrickson z 20- oraz 22-calowymi kołami.

Wszystko to okazało się być doskonałym połączeniem, które pozostało w produkcji aż do 1990 roku. Co ważne, produkcja ta przewidywała mnóstwo rozmaitych wariantów, wśród których były m.in. 14-tonowe ciągniki 6×6 oraz 20-tonowe wywrotki. Na powyższym zdjęciu widzimy natomiast wariant M920, czyli 20-tonowy ciągnik siodłowy z układem osi 8×6. Zazwyczaj pojazd ten pracował z 25- lub 40-tonową naczepą.

W 1990 roku cała seria konstrukcji bazujących na ciężarówkach CCC przestała trafiać do wojska, zaś jej miejsce zaczęły zastępować pojazdy marki Freightliner. Mowa tutaj o konstrukcjach dzielących kabinę z modelem FLD120, które cały czas można spotkać m.in. na amerykańskich autostradach. Poniżej poglądowe zdjęcia wersji M915A2, również autorstwa Patryka Niedźwieckiego:

freightliner_M915A2freightliner_M915A2_2