Trzy amerykańskie ciężarówki poległy pod Trzemesznem – jedna zakopana, druga z awarią, trzecia na boku

ciezarowka_oshkosh_hemtt

Na polski drogach doszło do kolejnego “przedstawienia” z udziałem amerykańskich żołnierzy. W miejscowości Lubiń, nieopodal Trzemeszna, dwie wojskowe ciężarówki zakopały się na poboczu, a trzecia z nich przewróciła się na prawy bok.

Dwa czteroosiowe Oshkosche holowały się drogą krajową nr 15. W pewnym momencie w holowanym pojeździe zblokowały się hamulce, przez co ciężarówki musiały się zatrzymać. Zjechały one na pobocze, przy czym pierwszy z pojazdów ustawił się pod dużym kątem. To zaś, pomimo napędu 8×8, doprowadziło do jego zakopania.

Aby wyciągnąć cały zestaw z rowu, zdecydowano się na użycie trzeciej ciężarówki tego samego typu. Niemniej i w tym przypadku Amerykanie się nie wykazali – w czasie akcji ratunkowej trzeci Oshkosh również zjechał na miękką skarpę, przewracając się na bok.

Ostatecznie na miejsce wezwano prywatny holownik. Była to pięcioosiowa Scania 124 z firmy Truck Serwis, szerzej opisywana przeze mnie tutaj i wyposażona w obrotowy dźwig angielskiej konstrukcji. Fachowcy z Trzemeszna bez problemu poradzili sobie z wyciągnięciem wszystkich pojazdów. Przebieg akcji ratunkowej możecie zaś zobaczyć na poniższym filmie, opublikowanym przez serwis Trzemeszno24.info.

A na koniec tradycyjnie kilka słów o ciężarówce. HEMTT to ciężarówka marki Oshkosh, użytkowana przez wojsko od 1982 roku. Starsze egzemplarze mają dwusuwowe silniki marki Detroit Diesel, o mocy 445 KM. Nowe otrzymują natomiast 15,2-litrowe motory marki Caterpillar, o mocy 515 KM. Do tego dochodzi napęd 8×8, dwuosobowa kabina, automatyczne skrzynie biegów Allison oraz dostępność zarówno w formie pod zabudowę, jak i jako ciągnik siodłowy.

A tutaj widać jak Oshkosh się przewraca:

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.