Amerykański, pełen chromu, na rozsuniętych osiach i z silnikiem znanym ze Scanii

Zdjęcia: Lewis Motor Sales (dealer Internationala)

Latem ubiegłego roku prezentowałem Wam wrażenia z jazdy próbnej Internationalem LT S13, czyli amerykańskim ciągnikiem wyposażonym w napęd pochodzący od marki Scania. Pojazd ten miał bardzo aerodynamiczne, dalekobieżne nadwozie, typowe dla ciągników wykorzystywanych w wielkich flotach. Od razu też zapowiedziałem, że International zamierza rozszerzyć stosowanie scaniowskiego napędu na kolejne modele, także o bardziej specjalistycznym lub klasycznym charakterze. I tak oto dochodzimy do ciągnika, który wyjechał ostatnio na kanadyjskie drogi.

Oto International HX 620 S13, który na początku bieżącego roku został dostarczony do kanadyjskiej firmy Robinson Haulage, specjalizującej się w transporcie materiałów sypkich oraz pojazdów budowlanych. Ciężarówka ta jest bardziej specjalistycznym kuzynem wspomnianego modelu LT, co pozwoliło na zastosowanie napędu 6×4 z rozsuniętymi osiami. Według przepisów prowincji Ontario, gdzie prezentowany pojazd trafi do pracy, to rozsunięcie zwiększa dopuszczalny nacisk na wózek tylny z 18,0 do 19,1 tony. Ponadto seria HX ma mieć bardziej klasyczny charakter, o mniej aerodynamicznym charakterze, by przekonać do siebie tradycjonalnych klientów. Dlatego mamy tutaj fabryczne kominy układu wydechowego, olbrzymią atrapę chłodnicy, zbiorniki i stopnie bez żadnych osłon, a także wystawione na zewnętrz filtry powietrza, w chromowanych, owalnych obudowach.

Pomimo tej północnoamerykańskiej specyfiki, pod zajrzeniu pod nadwozie możemy znaleźć doskonale znane elementy. Mowa tutaj o układzie napędowym S13, przeniesionym z europejskich Scanii Super. Pod kabiną znajduje się więc 12,7-litrowy silnik o rzędowej, sześciocylindrowej konstrukcji, a za nim umieszczono 14-biegową przekładnię zautomatyzowaną, z biegiem pełzającym oraz nadbiegiem. Pewna różnica występuje jednak w osiągach, gdyż amerykańskie odmiany tego napędu dostarcza się w mniej wysilonych wersjach, co może mieć związek z przeznaczeniem pod znacznie większe przebiegi. Choć więc najmocniejsze Scanie Super mają 560 KM oraz 2800 Nm (co pokazywałem w dzisiejszym, porannym artykule), ten kanadyjski ciągnik, zasilany najmocniejszym wariantem układu S13, nie przekracza mocy maksymalnej 515 KM oraz momentu obrotowego 2516 Nm.

Jako przystało na ciągnik z Ameryki Północnej, kilka słów należy się też opisowi nadwozia. Model HX ma szoferkę wspólną z modelem LT, a więc jest to już współczesne nadwozie o szerokości ponad 2 metrów oraz panoramicznej szybie przedniej. Podkreślę, że jeszcze niedawno w amerykańskich ciężarówkach budowlanych były to parametry bardzo dalekie od oczywistości. Za to z tyłu firma Robinson Haulage wybrała jedną z najmniejszych kabin sypialnych z oferty, jako że prezentowany ciągnik będzie obsługiwał krótkie, lokalne trasy. Sypialnia ta ma 1,4 metra długości, o 40 centymetrów mniej niż typowy wariant, a przy tym nie otrzymała podwyższenia dachu. Niemniej i w takim nadwoziu można liczyć na znacznie większe łóżko niż w Europie, mające standardowy, amerykańskim wymiar 105×200 centymetrów.

Na koniec dodam, że już w najbliższych tygodniach ten sam układ trafi do trzeciej marki, mianowicie do niemieckiego MAN-a. Będzie on tam nosił nazwę D30, a wszystko jest efektem wielkiego ujednolicania układów napędowych w ramach koncernu Volkswagen. Więcej na ten temat: MAN z nowym silnikiem D30 i układem Power Lion – zbliżenie do Scanii i Internationala

Przykładowe zdjęcie wnętrza w omawianym rozmiarze:

Zdjęcia: Newlons International Sales