Amerykańska kabina do „samochodu dostawczego” na przykładzie lekkiego ciągnika siodłowego Ram 4500

lamar_back_sleeper

Jeśli chodzi o kabiny sypialne do samochodów dostawczych to Polacy nie mają sobie w Europie równych. Ilość naszych producentów, mnogość oferowanych przez nich rozwiązań, a także ciągłe udoskonalanie produktów może robić wrażenie, natomiast sami przewoźnicy coraz chętnie sięgają chociażby po kabiny z łóżkiem za fotelami (powyżej przykład od firmy Lamar). A jak tego typu rozwiązania przygotowuje się poza Europą, konkretnie w Stanach Zjednoczonych? Odpowiedź można zobaczyć po obejrzeniu poniższego filmu, prezentującego kabinę sypialną zainstalowana na podwoziu Rama 4500.

Ram 4500 oczywiście nie jest samochodem dostawczym w europejskim tego słowa znaczeniu, ale pod pewnym względami, a na pewno w kwestii popularnych zastosowań, można by go porównać na przykład z 7-tonowym Iveco Daily. Na bazie największych Ramów, w przypadku modelu 4500 oferujących około 4 ton ładowności, buduje się między innymi małe wywrotki lub lekkie ciągniki siodłowe, do tych ostatnich nierzadko dorzucając właśnie kabiny sypialne.

Pierwsza rzucająca się w oczy rzecz, to fakt połączenia kabiny sypialnej z podwójną kabiną. Jest to stosunkowo popularne zjawisko w USA, gdyż daje ono duże możliwości w zakresie aranżacji wnętrza, na co samochód widoczny na filmie jest doskonałym przykładem. Zamiast tylnej kanapy znalazło się miejsce (1:10) na stojącą lodówkę, ekspres do kawy, a nawet mikrofalówkę, czego do wersji krótkie już raczej byśmy nie zmieścili. Uwagę zwraca także stolik (0:57) umieszczony przed stosunkowo wysoko położonym łóżkiem (0:54), pozwalający jeść w pozycji siedzącej, a także domowe gniazdka do prądu, podłączone do przetwornicy. Do tego mamy przeszklenie kabiny niczym w kabinach z pełnowymiarowych ciężarówek, a i sam telewizor jest pełnowymiarowy (1:00), w połączeniu z klimatyzacją postojową umilając wypoczynek.

Kilka ciekawostek czeka także za kabiną sypialną, w zabudowie z siodłem. To ostatnie umieszczono na poduszkach (1:25), dbając o odpowiedni komfort jazdy i lepsze prowadzenie, na kabinie czekają zwrócone do tyłu kamery, ułatwiające sprzęganie, przed siodłem wygospodarowano potężny bagażnik (2:12), po lewej stronie zabudowy znajdziemy generator (0:40), a po prawej czeka elektryczny grill (0:10).

Silnik? 6-cylindrowy turbodiesel Cummins o pojemności 6.7 litra 🙂

Dzięki Michał!