Amerykańska aktorka zamyka swoją firmę transportową – to protest przeciwko tachografom w USA

brita_nowak_usa

Brita Nowak to pochodząca z Niemiec, amerykańska aktorka, znana ze stałej roli w słynnym serialu Star Trek. Kiedy natomiast jej filmowa kariera się zakończyła, 16 lat temu, pani Nowak postanowiła spróbować swoich sił w amerykańskim transporcie. Została on więc typowym dla USA kierowcą-właścicielem, zasiadając za kierownicą swojej własnej ciężarówki.

Dlaczego o tym wspominam? O sprawie Brity Nowak zrobiło się ostatnio w branży bardzo głośno. Powszechnie znana Niemka postanowiła bowiem wycofać się w z transportu i właśnie zamyka swoją firmę, tłumaczyć to następującym oświadczeniem:

Aby wszystko wyjaśnić, ostatnie 16 lat spędziłam na przewożeniu żywności i innych towarów, w najróżniejsze krańce tego kraju, w śniegu, deszczu i w korkach. Kochałam to. Ściśle ustalone reguły czasu pracy, w połączeniu z urządzeniem ELD, od 18 grudnia 2017 roku podpiętym do mojego silnika, zamieniły jednak moją pracę w marne życie z dnia na dzień. Pozbawiło mnie to też finansowej rekompensaty za długie pobyty poza domem. Nikt nie będzie mi dyktował, że mam się budzić i wsiadać za kierownicę lub że mam iść spać pełna energii, po całym dniu spędzonym na odpoczynku, godzinami oczekując na rozładunek pod kolejnymi magazynami.  

Ta cała branża potrzebuje kompletnej zmiany. Począwszy od odpowiedniej sieci bezpiecznych parkingów, poprzez uświadamianie kierowców aut osobowych, bardziej efektywne zarządzanie magazynami i przede wszystkim, ELASTYCZNE reguły czasu pracy. Zamknęłam moją firmę w ramach protestu i jeśli większa ilość niezależnych kierowców-właścicieli postąpi tak samo, pojawią się trudności z zaopatrzeniem. Stawki pójdą w górę, a WASZE jedzenie będzie droższe (w razie gdybyście myśleli, że was to nie dotyczy). Miałam jeden z najbardziej niewdzięcznych zawodów, jaki można sobie wyobrazić. Nikt nie chce ciężarówek w swoim otoczeniu, ale bez nas wszystko stanie, nie będziecie mieli jedzenia, czy papieru toaletowego. Potrzebny jest kryzys, żeby doszło do zmiany. I ten kryzys właśnie się zaczyna.

Powyższy tekst jest moim własnym tłumaczeniem oświadczenia, które Brita Nowak zamieściła w internecie. Tekst ten spotkał się w USA z ogromnym zainteresowaniem i nie brakuje głosów zrozumienia dla takiej właśnie decyzji.

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że wspomniane urządzenie ELD to Electronic Logging Device, czyli amerykański odpowiednik tachografu. Urządzenie to zapisuje informacje na temat ruchu ciężarówki, w tym prędkość, czas pracy oraz dane na temat położenia pojazdu, pobierane z sytemu GPS. Stosowanie takich urządzeń jest obowiązkowe od 18 grudnia 2017 roku.

Więcej o urządzeniach typu ELD przeczytacie tutaj.