AlmaTruck będzie pierwszą marką ciężarówek z Kazachstanu, oferującą m.in. 420-konne ciągniki

almatruck_kazachstan

Źródło powyższego zdjęcia: www.gruzovikpress.ru

Kazachski rynek samochodów ciężarowych od lat zdominowany był przez producentów z Rosji oraz importerów używanych pojazdów zachodnich. Teraz jednak Kazachowie mają otrzymać do wyboru także produkt (przynajmniej teoretycznie) krajowy. Pod marką AlmaTruck zacznie bowiem swoją działalność pierwszy w tym kraju wytwórca dużych ciężarówek.

Będą to więc zarówno ciągniki i podwozia z napędem na jedną oś, jak i wywrotki z napędem typu 6×4 i 8×4. Silniki? Te mają być dostarczane przez chińskie firmy Yuchai oraz Weichai, osiągając moce od 340 do 420 KM i spełniając przy tym normy emisji spalin Euro 4. Nie zabraknie także podwyższonych kabin sypialnych, a nawet oferowanych wraz z ciężarówkami przyczep oraz naczep.

Skąd jednak to wszystko? Historia okazuje się dosyć prosta, sprowadzając się do współpracy kazachskiego producenta naczep Saktagan oraz chińskiego producenta ciężarówek C&C. W oparciu o umowę licencyjną Saktagan ma wytwarzać ciężarówki C&C pod własnym logo, kierując je na wewnętrzny rynek Kazachstanu. Zamiast więc zniechęcać klientów metką „Made in China”,  źle postrzeganą nawet w Azji, będzie ich można zachęcać opowieścią o wspieraniu rodzimego przemysłu. Czyż to nie genialne? 😉

Przy okazji przypomnę, że mając odpowiednio dużo szczęścia pojazdy marki C&C można spotkać także w Europie. Wynika to z faktu, że pewna ilość tych ciężarówek trafiła do przewoźników z Iranu i jest teraz puszczana również w bardzo dalekie trasy. Przykładowe zdjęcie pokazywałem tutaj.

Poniżej: wnętrze nowych ciężarówek marki C&C

c&c_ciezarowka_kabina_iran_chiny_1 c&c_ciezarowka_kabina_iran_chiny_2