Aktywny tempomat, wersje Low Deck i piękna skórzana tapicerka, czyli premiery firmy DAF na IAA 2014

daf_xf_euro_6_low_deck

Na targach IAA w Hanowerze DAF prezentuje cztery interesujące nowości. Jest wśród nich super cichy DAF CF Silent, którego już szerzej opisywałem, lecz pozostaje pytanie czym są kolejne trzy premiery? Odpowiedź na nie czeka poniżej:

Modele Low Deck z serii CF i XF

Gama XF Euro 6 rozszerza się o CF i XF Euro 6 w wersji w wersji Low Deck, którą wyróżnia montaż opon niskoprofilowych (315/45/R22.5) i wykorzystanie zawieszenia pneumatycznego. Dzięki tym zabiegom uzyskano obniżenie górnej powierzchni siodła z wysokości 96 do 91 cm. Nowe ciągniki DAF Low Deck serii CF i XF są dostępne w wersji z zawieszeniem pneumatycznym przedniej osi, a także z nowo opracowanym pojedynczym parabolicznym zawieszeniem piórowym.

Nowe ciągniki Low Deck będą dostępne w wersji z rozstawem osi 3,60 i 3,80 m, a napędzać je będą silniki Paccar MX-11 o pojemności 10,8 l i Paccar MX-13 o pojemności 12,9 l.

Przewidujący tempomat i przewidująca zmiana biegów

Na targach IAA 2014 firma DAF ogłosiła również dostępność funkcji „Przewidujący tempomat” w połączeniu z funkcją „Przewidująca zmiana biegów” w modelach CF i XF Euro 6 z 12-biegową zautomatyzowaną skrzynią biegów AS Tronic jako wyposażenia opcjonalnego począwszy od stycznia 2015.

Funkcja przewidującego tempomatu wykorzystuje technologię GPS, aby ustalić dokładne położenie pojazdu i określić czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas jazdy przez kolejne 1–2 km. System „spogląda” do przodu i przewiduje pochyłości terenu. Kierowca wstępnie konfiguruje docelową prędkość oraz dopuszczalne odchylenie w górę lub w dół od tej wartości – w zakresie dozwolonego odchylenia w dół możliwe jest ustawienie trzech wartości.

Zadaniem tych funkcji jest utrzymanie jazdy na najwyższym możliwym biegu i przy optymalnych prędkościach obrotowych silnika. Gdy pojazd zbliża się do końca podjazdu, system stara się zapobiec przełączeniu na niższy bieg. Jeśli natychmiast po podjeździe ma nastąpić zjazd, przed wjechaniem na szczyt wtryskiwana jest mniejsza ilość paliwa, aby pojazd wykorzystał własną masę całkowitą do „przepchnięcia” przez szczyt. Wyższy bieg zostanie wybrany automatycznie, jak tylko system zarejestruje zwiększenie nachylenia zbocza podczas zjazdu.

W niektórych sytuacjach system zezwala na jazdę z prędkością poniżej zaprogramowanej, na przykład gdy pojazd znajduje się w pobliżu szczytu podjazdu, a system „wie”, że energia potencjalna spowoduje szybkie osiągnięcie wymaganej prędkości podczas zjazdu. Funkcja przewidującego tempomatu może czasowo dopuścić jazdę z prędkością nieco wyższą od tej zaprogramowanej (w zakresie wcześniej określonych ograniczeń) w celu maksymalnego zmniejszenia zużycia paliwa.

daf_xf_euro_6_skora_opcja_tapicerka

Skórzana tapicerka

Na targach IAA zaprezentowana została skórzana tapicerka do modeli CF i XF Euro 6, która robi naprawdę niezłe wyrażenie. Jest ona dostępna jako wyposażenie opcjonalne i obejmuje fotele, kierownicę i panele drzwi. Skórzana tapicerka ma elegancki, miedziany kolor z czerwonymi/pomarańczowymi odcieniami.

Bardzo cichy pojazd ciężarowy do dystrybucji – CF Silent

DAF opracował wariant CF Silent z myślą o wieczornej i nocnej dystrybucji w mieście. Przy włączonym specjalnym „trybie cichym” poziom hałasu generowany przez CF Silent nie przekracza 72 db (A), co oznacza, że model ten spełnia wymogi certyfikacji jako „Quiet Truck“, czyli cicha ciężarówka, oraz umożliwia załadunek i rozładunek towarów w strefach, w których obowiązują ograniczenia w zakresie emisji hałasu w godzinach wieczornych, nocnych lub wczesnoporannych.

Nowy wariant Silent wyposażony jest w silnik Paccar MX-11 Euro 6 o pojemności 10,8 l i mocy od 286 KM do 435 KM. Na desce rozdzielczej pojazdu znajduje się specjalny przycisk „Silent“ uruchamiający tryb cichej pracy. Po jego wciśnięciu włącza się program, który ogranicza moment obrotowy oraz prędkość obrotową silnika. Zmiana biegów następuje wówczas przy niższych obrotach silnika. Do zmniejszenia hałasu przyczynia się również obudowa silnika.

CF Silent będzie dostępny począwszy od 2015 r. jako ciągnik lub podwozie 4×2 z kabiną dzienną, sypialną lub Space Cab.