OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 27 Marzec, 2015

Aerodynamiczny Freightliner Super Truck – aerodynamiczna ciężarówka, która potrzebuje 19 l/100 km

freightliner_super_truck_prototyp_3

Wszelkiego rodzaju projekty samochodów ciężarowych przyszłości często mają taki problem, że wydają się być po prostu przeraźliwie brzydkie, a dodatkowo zastosowane w nich rozwiązania są może ciekawe, ale niestety też nijak mają się do rzeczywistości (przykład TUTAJ). Tutaj mamy jednak na szczęście do czynienia z czymś odwrotnym, mianowicie prototypem, który nie dość, że wygląda jak względnie normalna ciężarówka, to jeszcze wyróżnia się rozwiązaniami, które można by wprowadzić do eksploatacji.

Freightliner Super Truck został zaprezentowany właśnie w amerykańskim Louisville, na tamtejszej imprezie Mid American Trucking Show. Jest to efekt pięciu lat wspólnej pracy Frightlinera oraz amerykańskiego ministerstwa odpowiedzialnego za środowisko, w związku z czym jego opracowanie było współfinansowane przez państwo. Stany Zjednoczone dały na ten cel aż 40 milionów dolarów.

Czym jednak wyróżnia się Super Truck? Skoro w sprawie palce maczali “zieloni” politycy, musi być tutaj mowa o aucie przyjaznym środowisku. I faktycznie z czymś takim mamy do czynienia. Trzyosiowy ciągnik siodłowy legitymuje się nienaganną aerodynamiką, a do tego wyposażono go w hybrydowy napęd. Głównych sił dostarcza 10,7-litrowy silnik konstrukcji Daimlera, który generuje 375 KM, a do tego połączony jest z napędem elektrycznym i zautomatyzowaną skrzynią biegów Powershift 3 (amerykańskie pozdrowienia od Actrosa). Co więcej, auto ma jeździć w zestawie z aerodynamiczną naczepą pokrytą panelami słonecznymi, która będzie ładowała jego baterie. Efekt? Wszystko ma skutkować zużyciem paliwa wynoszącym 12,2 mpg (około 19 l/100 km) przy trzymaniu się prędkości 65 mph (około 104 km/h).

freightliner_super_truck_prototyp_1 freightliner_super_truck_prototyp_5 freightliner_super_truck_prototyp_4 freightliner_super_truck_prototyp_6

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. qwertyyy napisał(a):

  Akurat ten Walmartowy prototyp wygląda bardzo fajnie a ten Freghtliner wyglądałby lepiej jakby ta atrapa chłodnicy nie była taka “nudna” 😉 . Dodać też należy że akurat tutaj kabina i sypialka ma kształty zwykłych amerykańskich trucków tylko trochę wygładzili maskę, zderzaki i spoilery. Natomiast w przypadku Walmartowego to tam kabina – jej kształt to rzeczywiście “kosmos”
  Najbrzydsze szkaradztwa jeśli chodzi o prototypy ciężarówki to były te kilka lat temu na bazie Merca Actrosa zbudowane przez jakąś firme produkującą zbiorniki, główna szyba była okrągła, był tam też kamper – nie pamiętam nazwy ale to rzeczywiście był stylistyczny syff.

 2. Scenerio napisał(a):

  Jeździłbym 🙂

 3. gzesejk napisał(a):

  Ehh….gdyby tak my mogli jeździć takimi trakami….

  • Bob napisał(a):

   Niestety mieszkamy w UE a te barany chcą wydłużyć naczepy nie ciągniki a akurat te 3 metry dłuższa kabina to byłby bajer.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.