Actros i Sprinter to teraz produkty zupełnie różnych firm – Mercedes dzieli nawet zabytki

Od dzisiaj samochody osobowe, dostawcze oraz ciężarowe marki Mercedes-Benz nie są produktem jednego i tego samego koncernu. Ciężarowa grupa Daimler Truck została usamodzielniona, a większościowy, 65-procentowy pakiet jej akcji został zaoferowany na giełdzie.

Co ta zmiana oznacza w praktyce? Ciężarowa marka Mercedes-Benz może wkrótce mieć zupełnie innych właścicieli niż Mercedes-Benz od aut osobowych i dostawczych. Firmy mogą przy tym pójść zupełnie rożnymi drogami, nie dzieląc jakichkolwiek przedsięwzięć oraz technologii. Tak naprawdę wspólny może pozostać tylko znaczek od logo, jak już od kilkunastu lat ma to miejsce z markami Volvo Trucks i Volvo Cars.

W ramach dzisiejszego podziału, wydarzają się także rzeczy bardzo symboliczne. Jedną z z nich są całe konwoje ciężarówek historycznych, poruszających się na lawetach lub na własnych kołach. Samochody te wywożone są z okolic Stuttgartu, gdzie znajdowała się centralna wspólnego koncernu, a ich nowym domem będzie Wörth am Rhein, gdzie znajduje się największa fabryka ciężarowych Mercedesów.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że Daimler Truck ma kolekcję łącznie 130 historycznych pojazdów. Najstarszy z nich pochodzi jeszcze z 1898 roku i jest w pełni oryginalnym egzemplarzem pojazdu o nazwie Daimler Motorlastwagen. Najszybszy to natomiast wyścigowy Mercedes-Benz Atego z 2000 roku, napędzany silnikiem o mocy 1500 KM i bez problemu rozwijający prędkość 200 km/h. Licznie reprezentowane są też klasyki z lat 60-tych, jak modele LP 333  oraz LP 608, odbywające przeprowadzkę na własnych kołach i widoczne poniżej.

To samo dotyczyło także zabytkowych autobusów, historycznych podzespołów, a nawet firmowych archiwów. Same materiały archiwalne Daimler Truck zajmują magazyn o powierzchni ponad 160 metrów kwadratowych, będąc ustawionym wielopoziomowo, na ponad 2000 metrach regałów. Są to zarówno dokumenty, jak i 2600 rolek filmowych, z ponad 1000 godzinami historycznych filmów. I wszystko to również opuściło Stuttgart, by spoczywać teraz w nowo utworzonym magazynie w Wörth am Rhein.

Choć jest też dobra wiadomość dla miłośników marki. Niewielka część ciężarowych eksponatów pozostanie w Stuttgarcie, w ramach głównego Muzeum Mercedes-Benz. Obiekt ten będzie  wspólny dla obu koncernów, z uwagi na nierozerwalność ich historii. Jeśli ktoś więc będzie chciał na własne oczy obejrzeć najważniejsze klasyczne Mercedesy, nie będzie musiał udawać się do dwóch muzeów, w dwóch różnych miastach. Swoją drogą, podobny zabieg zastosował wspomniany koncern Volvo, we wspólnym obiekcie prezentowanym ostatnio tutaj: Jak zmieniły się ciężarówki przez ostatnie 70 lat – przegląd eksponatów z muzeum Volvo

A na koniec jeszcze dodam, że nowy koncern Daimler Truck to nie tylko ciężarowa marka Mercedes-Benz. Wraz z nią Daimler Truck zabrał także amerykańskie marki Freightliner i Western Star, japońską markę Fuso oraz indyjską markę BharatBenz. Szybki przegląd tej grupy możecie zobaczyć na powyższej grafice.