Actros bez przyczepy ważył 39 ton – kolejny transport betonowych szamb zatrzymany przez ITD

Ten Mercedes-Benz Actros ważył wraz z ładunkiem 39 ton. W pierwszej chwili można by więc pomyśleć, że została mu jeszcze tona ładowności. Problem jednak w tym, że nie był to pięcioosiowy zestaw, lecz najzwyklejsza, trzyosiowa solówka, z dopuszczalną masą całkowitą przekroczoną o 13 ton.

Co też bardzo charakterystyczne, samochód przewoził ładunek betonowych szamb. W transportach tego typu ogromne przeładowania są normą i nawet 60-tonowe zestawy powoli przestają dziwić. Przykładem może być ten komunikat z czerwca, z czteroosiowym DAF-em CF ciągnącym trzyosiową przyczepę.

Komunikat WITD Radom:

W piątkową noc (z 30 na 31 sierpnia) inspektorzy ITD z Radomia patrolowali ulice tego miasta i okolicznych gmin. Kontrolowali przede wszystkim miejsca, gdzie mieszkańcy powiatu radomskiego skarżą się na ruch przeładowanych ciężarówek.

Tuż po godz. 22 na jednej z dróg powiatowych w Piastowie koło Radomia zauważyli trzyosiową ciężarówkę z hydraulicznym dźwigiem samochodowym i dwoma dużymi szambami betonowymi. Kierowca poruszał się z niewypisaną wykresówką w tachografie. Twierdził, że odstawia auto do mechanika.

Ciężarówka z szambami została skierowana na najbliższy punkt kontrolny ITD, gdzie można było sprawdzić jej faktyczną wagę. Samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 26 ton w rzeczywistości ważył z przewożonym ładunkiem aż 39 ton. Nacisk na podwójną oś napędową pojazdu wynosił 27,9 tony. Stan techniczny auta też pozostawiał wiele do życzenia – miało popękane tarcze hamulcowe.

Za stwierdzone nieprawidłowości inspektorzy ukarali kierowcę mandatem. Dużo poważniejsze konsekwencje finansowe grożą przewoźnikowi. Wobec przedsiębiorcy z okolic Radomia toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 15 tys. zł kary za rażące przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Oprócz tego inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny ciężarówki z powodu usterki zagrażającej bezpieczeństwu i wszczęli odrębne postępowanie administracyjne, które jest zagrożone dodatkową karą w kwocie 2 tys. zł. Mocno przeciążony transport szamb betonowych został wstrzymany do momentu usunięcia ujawnionych nieprawidłowości.