ABW zajmie się sprawą systemu opłat viaTOLL – utajniono raport dotyczący państwowego przejęcia

Jakoś tak się w Polsce złożyło, że drogowe dokumenty muszą być owiewane tajemnicą. Przez lata sztandarowym przykładem były tutaj umowy koncesyjne na zarządzanie prywatnymi odcinkami autostrad. Dokumenty te objęto pełną tajemnicą, a sądy nie zezwalają na ich odtajnienie.

Teraz natomiast do tych tajnych, drogowych dokumentów dołączył raport Najwyższej Izby Kontroli, analizujący przejęcie systemu opłat drogowych viaTOLL przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Raport ten miał dokładnie ocenić proces tego przejęcia, analizując przy tym między innymi jego koszty.

Na wniosek samego GITD, raport ten został teraz utajniony. Jak twierdzi „TVN24”, to przede wszystkim dlatego, że NIK bardzo negatywnie oceniło proces przejęcia. Co więcej, na “TVN-ie” sprawa  się nie skończyła, jako że kontrowersjami wobec utajnienia raportu zajmie się teraz sama Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

ABW ma sprawdzić, czy utajnienie raportu NIK było uzasadnione i czy raport NIK faktycznie powinien pozostać niedostępny dla opinii publicznej. Funkcjonariusze tej służby mają miesiąc na dokładne przeanalizowanie całej sprawy.