A skoro już o papierze mowa – ta ciężarówka przywiozła z Ukrainy 14 zwojów bez ani jednego pasa

niezabezpieczony_papier_1

W nawiązaniu do tekstu:

Zimowy wypadek w Estonii –zwoje papieru wypadły z naczepy i zmiażdżyły Fiata Ducato

WITD Wrocław opublikowało komunikat, który doskonale wpisuje się w temat przewożenia zwojów papieru. Mowa tutaj o ukraińskiej ciężarówce, która przyjechała do naszego kraju z aż 14 zwojami. Każdy z nich ważył około 1,5 tony i każdy przewożony był bez żadnego zabezpieczenia. Sam kierowca stwierdził zaś, że nie widział tutaj żadnego powodu do rozciągania pasów.

Oto komunikat:

W dniu 24.11.2017 r. w Legnicy, inspektorzy z tutejszego oddziału Dolnośląskiej ITD zatrzymali do kontroli ciągnik samochodowy z naczepą na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Ustalono, że wykonywany jest międzynarodowy transport drogowy. Przewożono ładunek papieru w rolach z Ukrainy do Polski. W trakcie kontroli ładunku inspektor stwierdził, że role papieru w ilości 14 sztuk przewożone są w pozycji pionowej i sięgają na wysokość 2,5 m nad podłogę naczepy. Nie zostały one w żaden sposób przymocowane do podłoża.

Każda rola papieru ważyła pomiędzy 1400, a 1650 kg. Ułożenie pionowe powodowało, że środek ciężkości ładunku ważącego ponad 22 tony znajdował się wysoko nad podłogą, był więc podatny na przewrócenie np. podczas pokonywania zakrętów. Dodatkowo pojazd nie posiadał burt, a pod role papieru nie podłożono mat antypoślizgowych, więc jedynym zabezpieczeniem przed wypadnięciem na zewnątrz była plandeka naczepy. Ładunek w momencie kontroli był już częściowo przesunięty.

Na pytanie inspektora dlaczego nie zabezpieczył ładunku, kierowca wyjaśnił, że nie widział takiej potrzeby. Na Ukrainie są gorsze drogi i jeśli tam nic się z ładunkiem nie stało, to w Polsce gdzie są lepsze drogi, też raczej nie wypadnie – wyjaśnił. Inspektor nie uznał jednak tego wytłumaczenia za wystarczające, i ukarał kierowcę mandatem oraz wydał zakaz dalszej jazdy do momentu zabezpieczenia ładunku. Dopiero po zabezpieczeniu każdej roli papieru pasem mocującym, kierowca mógł ruszyć w dalszą drogę do odległego o 20 km miejsca rozładunku.

niezabezpieczony_papier_2niezabezpieczony_papier_3

A na koniec zdjęcie już z pasami:

niezabezpieczony_papier_4