91-tonowy zestaw z Brazylii, złożony ze Scanii R620 i dwóch naczep – to ukłon w stronę wielkich upraw

scania_r620_30_metrow_brazylia

Ktoś mógłby pomyśleć, że powyższe zdjęcie wykonano w Australii. W końcu to właśnie ten kraj słynie z największych „pociągów drogowych”. Okazuje się jednak, że powyższa fotografia powstała w Ameryce Południowej, a konkretnie w Brazylii. Teraz wprowadzono tam bowiem nowe przepisy, pozwalające tworzyć zestawy o długości aż 30 metrów. Takie właśnie, jak ta Scania R620 z dwiema naczepami.

Nowe prawo to ukłon przede wszystkim dla firm, które uprawiają i transportują trzcinę cukrową. Roślina ta jest w Brazylii wyjątkowo popularna, będąc wykorzystywaną m.in. do wytwarzania alkoholu etylowego. Ten zaś jest w Brazylii powszechnie stosowanym paliwem dla samochodów osobowych. Wróćmy jednak do ciężarówek – zgodnie z nowymi przepisami, mogą one mieć do 30 metrów długości, 4,4 metra wysokości i maksymalnie 91 ton DMC. Są też jednak pewien warunek – tak długie pojazdy nie mogą wykonywać tras dłuższych niż 100 kilometrów. Dzięki temu mają być one stosowane tylko w rolnictwie, a nie w transporcie dalekobieżnym.

A o tym, że brazylijskim rolnikom przyda się wyższe DMC, pisałem w następującym artykule: Brazylijskie Volvo FH 460 mogło ważyć aż 74 tony, a i tak przeładowano je o kolejne 60 ton