8,1-metrowa naczepa na 10-tonowej osi – zwrotny sposób na jedno nadwozie BDF

Gdy Niemcy wdrażali popularne nadwozia typu BDF, w ich wymiarach pojawiła się pewna niedoskonałość. To fakt, że dwa BDF-y nie zmieszczą się obok siebie na normatywnej naczepie, przekraczając jej wymiary o dokładnie 130 centymetrów. I stąd też kolejna premiera, którą firma Fliegl przygotowała na nadchodzące targi IAA Transportation 2022 w Hanowerze.

Prezentowany pojazd to Fliegl SES Single – naczepa stworzona z myślą o przewozie jednego nadwozia BDF, zarówno w rozmiarze 7,45 metra, jak i powiększonym 7,82 metra. Ewentualnie można też zabrać na pokład jeden kontener 20-stopowy. Pojazd ma przy tym długość całkowitą zaledwie 813 centymetrów i stoi na tylko jednej osi, ważąc przy tym około 1,8 tony. Mowa więc o naczepowej klasie ultralekkiej, co przy okazji przekłada się też na doskonała zwrotność w warunkach miejskich. Dlatego też producent zakłada, że naczepa tego typu może sprawdzić się na końcowych odcinkach dostaw. A jednocześnie pozwoli to na przewóz wymiennych nadwozi tym firmom, które po prostu nie posiadają klasycznego podwozia pod BDF-y, dysponując jedynie uniwersalnymi ciągnikami.

Wspomniana, pojedyncza oś okazuje się konstrukcją aż 10-tonową. Przekłada się to na 20 ton technicznego DMC i aż 18 200 kilogramów technicznej ładowności (ostateczne, prawne limity zależą oczywiście od ciągnika). Dla głównych branży korzystających z BDF-ów, jak przede wszystkim kurierka, powinno to być więcej niż wystarczające.