80-letni kierowca ciężarówki, jeżdżący ponad 20-letnim Mercedesem ze zautomatyzowaną przekładnią

Na początku tygodnia pisałem o kierowcy, który od 50lat pracuje w tej samej firmie. To teraz pójdziemy o krok dalej, zapoznając się z Francuzem, który nie opuścił kabiny ciężarówki pomimo doczekania sędziwego wieku.

W ubiegłym roku francuska telewizja opublikowała reportaż, którego bohaterem był Henri Marty. Mężczyzna ten zaczął pracować jako kierowca ciężarówki w 1963 i zadomowił się w tym zawodzie na dobre. W ubiegłym roku pan Marty skończył bowiem 80 lat, a mimo to nie zrezygnował z prowadzenia pełnowymiarowego zestawu. Francuzowi udało się przejść specjalne badania, wymagane w przypadku kierowców starszych niż 75 lat i tym samym każdego dnia wyjeżdża on na drogi swoją ciężarówką. Wszystko to można zobaczyć nad tekstem, właśnie na filmie przygotowanym przez “France3”. I choć całość jest w języku francuskim, to potrafi zainteresować nawet osoby nieznające języka.

Zwróćcie chociażby uwagę na zestaw sędziwego Francuza. Składa się on z klasycznej firanki marki Fruehauf, a także ciągnika siodłowego marki Mercedes-Benz. Jest to model SK 1948, wyprodukowany przed modernizacją w 1994 roku, a jednocześnie wyposażony w zautomatyzowaną skrzynię biegów, noszącą oznaczenie EPS. Podobnie jak w późniejszym systemie Telligent, znanym z Actrosów MP1, biegi były tutaj wybierane w sposób zautomatyzowany, ale ich zmianę trzeba było zatwierdzić wciśnięciem sprzęgła. O ile jednak w Actrosie Telligent zdobył całkiem dużą popularność, to o systemie EPS wielu użytkowników ciężarówek nie chciało początkowo słyszeć. Znakomita część firm była bowiem przekonana, że ciężarówka ze skrzynią zautomatyzowaną nie ma racji bytu i będzie cierpiała na sporą awaryjność. Dzisiaj, z perspektywy czasu, widzimy jak bardzo byli w błędzie.

Poniżej: sterownik EPS w kabinie modelu NG, gdzie trafiał już od 1985 roku

mercedes_benz_historia_najnowsza_01