77-tonowy słup, który spadł w Swarzędzu z ciężarówki, wystąpił w komunikacie ITD – galeria zdjęć czeka

Wczoraj (TUTAJ) opisywałem nietypowe zdarzenie, do którego doszło na drodze krajowej nr 92 w Swarzędzu k. Poznania. Transport ponadgabarytowy na bazie MAN-a TGX zgubił ładunek, którym był ogromny słup na budowę fabryki Volkswagena we Wrześni. Dzisiaj WITD Poznań opublikowało oficjalny komunikat na temat tego zdarzenia, do którego dołączono zestaw zdjęć, więc wszystkich zainteresowanych zapraszam więc do zapoznania się z tym materiałem:

Wczoraj w godzinach rannych inspektorzy WITD w Poznaniu otrzymali polecenie przejazdu do Swarzędza w celu dokonania kontroli. Jadąc przez Swarzędz ul. Poznańską (DK nr 92), na wysokości skrzyżowania z ul. Polną, zauważyli stojące na środkowym i prawym pasie jezdni pojazdy ciężarowe z włączonymi światłami awaryjnymi, dźwigi, oraz pojazdy Policji. Jak się okazało pojazd ciężarowy „zgubił” ponad 77-tonowy słup.

Inspektorzy stwierdzili, iż w trakcie przejazdu zestawu pojazdów składającego się z czteroosiowego ciągnika siodłowego, trzyosiowej naczepy i pięcioosiowej przyczepy, z Poznania do Wrześni, jeden z w/w pojazdów uległ awarii. Z przesłuchania kierowcy w charakterze świadka wynika, iż prawdopodobnie uszkodzeniu uległy hamulce pięcioosiowej przyczepy, skutkiem czego, przewożony element, belka zbrojona, ważąca ponad 71 ton, wysunęła się z uchwytu i spadła na jezdnię, blokując pas ruchu.

Już wstępna kontrola, dokonana na miejscu zdarzenia wykazała, iż przewożony ładunek o ok. 3 metry przekraczał normę długości, jaką określa zezwolenie kategorii 5, jakie okazał kierowca. Na miejscu zdarzenia dokonano oględzin pojazdów, sporządzono dokumentację zdjęciową, pobrano dokumenty, oraz zapisy z tachografu cyfrowego zainstalowanego w ciągniku siodłowym.

W momencie przyjazdu Inspektorów ITD Policja zorganizowała objazd i zabezpieczyła miejsce zdarzenia, natomiast odpowiednie służby przygotowywały ładunek do przeładunku na podstawiony bliźniaczy zespół pojazdów. Priorytetem było udrożnienie zablokowanej drogi krajowej w kierunku z Poznania do Warszawy.

Po przeładowaniu zbrojonej belki na sprawny zestaw pojazdów w asyście pilota i radiowozu inspektorzy WITD w Poznaniu przejechali kolumną na najbliższe, bezpieczne miejsce, gdzie dokonano weryfikacji dokumentów, przeprowadzono kontrolę, przesłuchano kierowcę i pomierzono zestaw pojazdów. Do momentu uzyskania przez przewoźnika stosownej kategorii uprawniającej do przewozu takiego ładunku, zakazano dalszej jazdy, co wpisane zostało do protokołu kontroli.

Kierowcę ukarano mandatem karnym w wys. 500 zł. Na podstawie zebranego materiału dowodowego wszczęte zostanie postępowanie administracyjne, mające na celu ustalenie podmiotów, które przyczyniły się do powstania naruszenia, oraz ukaranie winnych.

swarzedz_wypadek_ciezarowka_slup_gabaryt_volkswagen_1 swarzedz_wypadek_ciezarowka_slup_gabaryt_volkswagen_2 swarzedz_wypadek_ciezarowka_slup_gabaryt_volkswagen_3 swarzedz_wypadek_ciezarowka_slup_gabaryt_volkswagen_4

Źródło: WITD Poznań