transfactor3665
Opublikowane 26 Czerwiec, 2017

75-tonowe kontenery-cysterny o długości 45 lub 52 stóp – Van Hool zbuduje je w aż 482 egzemplarzach

basf_van_hool_kontenery_cysterny_5

45-stopowe kontenery powoli zdobywają w Europie rosnącą popularność. Jest to zasługa między innymi zmian w przepisach, z uwagi na które dłuższe nadwozia można przewozić drogami także w Polsce. Teraz natomiast firma BASF postanowiła pójść jeszcze o krok dalej. U firmy Van Hool zamówiła ona bowiem 45-stopowe kontenery z cysternami, już samym wyglądem robiące ogromne wrażenie.

BASF to jeden ze światowych gigantów branży chemicznej. Niemiecka firma nadaje więc ogromne ilości ładunków, często wykorzystując do tego właśnie kontenery. Po lądzie nadwozia te jadą albo pociągami, albo na ciężarówkach, a następnie przeładowuje się je na statki. Aby natomiast ograniczać koszty takiego transportu, BASF zależy na kontenerach o możliwie dużej pojemności. Z tego też powodu w 2015 roku Van Hool pokazał prototyp 45-stopowej cysterny, przeznaczonej właśnie dla firmy BASF oraz jej podwykonawców. W tym roku natomiast do użytku trafi pierwsze 90 seryjnych egzemplarzy, podczas gdy w roku 2018 przybędzie ich już niemal 400.

Łącznie Van Hool ma wyprodukować dla BASF aż 482 powiększone kontenery-cysterny. Co jednak ciekawe, tylko część z nich będzie miała 45 stóp (13,7 metra) długości. Pozostałe będą zaś mierzyły… 52 stopy, czyli w przeliczeniu 15,8 metra. Do tego mamy odpowiednio 63 oraz 73 tys. litrów pojemności, podczas gdy waga nowych kontenerów wraz z ładunkami może sięgać 75 ton. No dobrze, ale jak przetransportować coś tak ogromnego? W przypadku konstrukcji 52-stopowych sprawa jest prosta – te będą przewożone wyłącznie pociągami, aby następnie zostać przeładowanym na pokład statków. Kontenery 45-stopowe będzie można natomiast zobaczyć także na drogach. Niemniej firma Van Hool zaznacza, że w ten sposób będą transportowane jedynie kontenery bez ładunku.

No chyba, że trafi się jakiś odważny przewoźnik z mocnym V8… 😉

Zdjęcia naprawdę robią wrażenie:

basf_van_hool_kontenery_cysterny_1 basf_van_hool_kontenery_cysterny_2basf_van_hool_kontenery_cysterny_4basf_van_hool_kontenery_cysterny_3

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. Martinez napisał(a):

    “(…)No chyba, że trafi się jakiś odważny przewoźnik z mocnym V8… (…)”
    Mławiaki i E-Te-eMy już zacierają ręce 😉

  2. mlawa napisał(a):

    Witam
    Czy ktos sie orientuje jaka spedycja bedzie miala robote na te tanki? Chetnie nawiaze wspolprace posiadam zestawy 7 i 8 osiowe typowo do ciezkich ladunkow

Odpowiedz