75-tonowa Scania R770 na podwoziu 14×4 – bardzo ciężki żuraw dla firmy z Danii

Zdjęcia: Vognmand Erling Andersen

Od momentu zamówienia do wyjechania tą ciężarówką na drogi upłynęły dwa lata oraz trzy miesiące. Jest to wynik wyjątkowo wysoki nawet jak na obecne realia. Niemniej tym razem nie chodziło o opóźnienia w produkcji, lecz o wyjątkowo skomplikowany proces zabudowczy, włącznie z przebudowaniem podwozia do układu 14×4. Wszystko natomiast po to, by zamienić ciężarówkę w naprawdę olbrzymi żuraw samobieżny.

W roli głównej występuje tutaj żuraw MPG 450, pochodzący z Turcji i legitymujący się udźwigiem 450 tonometrów. W praktyce, w zależności od wysunięcia ramienia, pozwala to podnosić nawet 130-tonowe ładunki. To najwyższe parametry, jakie znajdziemy w całej gamie firmy MPG, a sam żuraw jest jedną z najcięższych konstrukcji jakie w ogóle montuje się na ciężarówkach. Dlatego też duńska firma Vognmand Erling Andersen, chcąca umieścić takie urządzenie na podwoziu Scanii R770, musiała dołożyć do fabrycznie czteroosiowego podwozia aż trzy osie skrętne, w tym jedną pchaną oraz dwie wleczone. W ten sposób powstał wspomniany układ 14×4, a ciężarówka bezpiecznie osiągnęła 75 ton masy całkowitej.

Powyższa modyfikacja wiązała się też z szeregiem zadań dodatkowych. Stojąc na 24 oponach, a do tego mając potężne podpory hydrauliczne ciężarówka nie pozostawiła żadnego miejsca na osprzęt i zbiorniki przy ramie. Za kabiną sypialną typu Highline pojawiła się więc tak zwana wieża, do której przeniesiono tego typu wyposażenie. Oczywiście skutkowało to też wydłużeniem całego pojazdu, ale w tej branży ma to ograniczone znaczenie. 75-tonowy pojazd zawsze będzie bowiem wymagał zezwolenia na przejazd ponadnormatywny. A przy okazji, jak to w Danii, wspomniana kabina przeszła szereg modyfikacji wizualnych. Z zewnątrz polakierowano ją w bardzo klasyczny sposób, a w środku pojawiła się pikowana skóra, rozbudowane oświetlenie oraz beżowe plastiki.

Jako ciekawostkę dodam, że żuraw MPG 450 na podwoziu 14×4 to nadal nie jest pojazd o rekordowych parametrach. W ubiegłym roku opisywałem bowiem szwedzką Scanię R730, w której taki sam żuraw umieszczono na podwoziu w układzie 16×4. Tam dołożono więc o jedną oś więcej, a film z zwracania tej ciężarówki możecie zobaczyć pod tym linkiem: Podwozie 16×4 już z zabudową – Scania R730 ma największy żuraw w całym kraju