75-lecie pierwszego ciągnika siodłowego z Japonii oraz inne ciężarowe rocznice na maj

Witam w kolejnym tekście ze stałej, rocznicowej serii (poprzednie odcinki tutaj). Jej autor Jacek Franek przygotowuje krótkie, comiesięczne teksty z jubileuszami dotyczącymi branży transportowej. Tym razem będzie to edycja majowa, przy której poznamy fragmenty z historii marek Hino, MAN oraz Fuso.

79 lat temu: Oficjalny początek Hino

Hino Motors – japoński producent autobusów i samochodów ciężarowych, należący obecnie do Toyota Motor Corporation, oficjalnie powołany został  1 maja 1942 r. Początki Hino Motors sięgają  jednak już  1910 r., kiedy to założono firmę Tokyo Gas Industry, która 3 lata później zmieniła nazwę  na Tokyo Gas and Electric Industry. W 1917 r. wyprodukowano  prototyp ciężarówki (uznawana jest za protoplastę Hino) zaś rok później rozpoczęto produkcję pojazdów na większą skalę. 1 maja 1942 r. marka Hino odłączyła się od konsorcjum Diesel Motor Industry i rozpoczęła produkcję pojazdów do celów wojskowych. Po II wojnie światowej Hino szybko rozpoczęło produkcję ciężarówek o różnym przeznaczeniu. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że w 1950 r. zaprezentowano pierwszy trolejbus tej firmy, a 3 lata później – samochód osobowy, który powstał we współpracy z Renault – było to Hino 4CV, a więc licencyjna odmiana Renault 4CV.

Obecnie Hino zatrudnia na całym świecie 34 580 osób, działa w 90 krajach, a  jeśli chodzi o Europę, to jest obecne w Rosji, gdzie w 2020 r. sprzedano ok. 15 500 ciężarówek tej marki. Działa tam 39 dealerów Hino, a jeden z najnowszych ma swą siedzibę w Kaliningradzie.

Obecnie Hino ma w ofercie kilka serii nowoczesnych ciężarówek, a w przyszłości skoncentrować się ma na napędach alternatywnych, przygotowywanych wspólnie z osobową marką Toyota. Duże ciężarówki z ogniwami paliwowymi zaprezentowano ostatnio w kilku odmianach.

Model z 1919 roku:

Pierwszy japoński ciągnik siodłowy, rok 1946: 10-tonowe Hino z 1956 roku, z dwiema osiami kierowanymi: Hino 600 na rynek amerykański: Hino 700 popularne w Azji oraz Australii: Prototypy na wodór:

10 lat temu: pierwszy MAN w wersji kabriolet

15 maja  2011 r.   na ulicach Dortmundu odbyła się premiera niezwykłego pojazdu. Był to pierwszy samochód z dachem typu kabrio w dziejach marki MAN.  Bazą do stworzenia tego niezwykłego samochodu była ciężarówka MAN TGX (400 KM), a miała na jej bazie powstać  specjalna odmiana dla piłkarzy Borussii Dortmund – mistrza Niemiec w sezonie 2010/11. Tak zwany MAN Borussia-Cabrio wymagał specjalnych prac przy ciężarówce MAN TGX, którą na początku praktycznie rozebrano do szkieletu i wprowadzono wiele poprawek. Finalne prace prowadzono w jednym z zakładów zajmujących się profesjonalnym tuningiem.

8 lat temu: Pierwsze Fuso Canter 4×4 w wersji zimowej

29 maja 2013 r.  podczas wystawy  „Kommunal Live“ w niemieckim Goettingen Mercedes-Benz pierwszy raz zaprezentował specjalną wersję  Fuso Canter 4×4 z wyposażeniem zimowym – pługiem i piaskarką.  Takie Fuso o DMC 6,5 tony dostępne było z silnikiem wysokoprężnym 3.0 o mocy  175 KM.

Od swego debiutu takie Fuso produkowano z pojedynczą lub podwójną kabiną (czyli 3- lub 7-osobową), z rozstawem osi  341 lub 387 cm. Prześwit takiego Cantera 4×4 został zwiększony w stosunku do Cantera 4×2 z 219 do 320 mm.

Produkcja seryjna Fuso Cantera 4×4 rozpoczęła się ponad rok wcześniej,  pod koniec lutego 2012 r. w fabryce w Tramagal w Portugalii.