739 kierowców zawodowych przebadanych alkomatem w ciągu zaledwie 90 minut

Nowy tydzień pracy rozpoczął się w zachodniej Polsce od wielkiej akcji kontrolnej. Funkcjonariusze lubuskiego oraz zachodniopomorskiego ITD wspólnie sprawdzali trzeźwość zawodowych kierowców, robiąc to na trasach A2, S3 oraz S6.

Działania trwały przez zaledwie 90 minut, od godziny 7.00 do 8.30. Wystarczyło to jednak, by przebadać łącznie 739 kierowców, prowadzących samochody ciężarowe, auta dostawcze oraz autobusy. Wszystkie te osoby dmuchały do szybkich, bezdotykowych alkomatów, a dopiero po stwierdzeniu nieprawidłowości poddawano ich dokładniejszej kontroli.

Niestety, takiego dodatkowego sprawdzenia wymagało aż czterech kierowców. Pierwszy z nich miał wydychanym powietrzu aż 0,75 promila, co stanowiło prowadzenie „w stanie nietrzeźwości”. Grozi mu za to co najmniej 5 tys. złotych grzywny i co najmniej 12 miesięcy zakazu prowadzenia. Trzech kolejnych kierowców miało wyniki między 0,33 a 0,28 promila, klasyfikujące się jako prowadzenie „w stanie wskazującym na spożycie alkoholu”. Tutaj padną grzywny w wysokości co najmniej 2,5 tys. złotych, połączone z zakazem prowadzenia na co najmniej pół roku.

Oto komunikat WITD Szczecin:

W poniedziałek 27 czerwca br., inspektorzy z WITD w Szczecinie wraz z inspektorami z Gorzowa Wielkopolskiego, przeprowadzili skoordynowane działania kontrolne, ukierunkowane na sprawdzenie stanu trzeźwości kierowców pojazdów  ciężarowych. Przedmiotowe działania odbyły się na drogach ekspresowych S3, S6 oraz na autostradzie A2. Łącznie skontrolowano 739 pojazdów, niestety w czterech przypadkach na miejsce kontroli wezwano patrole Policji, którym przekazano nietrzeźwych kierowców w celu prowadzenia dalszych czynności. Powyższe kontrole pokazują konieczność przeprowadzania dalszych akcji ukierunkowanych na wykrywanie nietrzeźwych kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają zagrożenie na drodze.

Oto komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolskim:

W poniedziałek (27 czerwca 2022 r.) w godzinach od 7:00 do 8:30 inspektorzy lubuskiej i zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali trzeźwość kierowców ciężarówek, busów i autokarów. Kontrola trzeźwości była prowadzona na lubuskich odcinkach ekspresowej „trójki” i autostrady A2 oraz na zachodniopomorskich odcinkach dróg ekspresowych S3 i S6.

Sprawdzono stan trzeźwości blisko 740 kierowców. Jeden z kierowców prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a trzech w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Rekordzista „wydmuchał” ponad 0,75 promila. Dwóch kolejnych kierowców miało w organizmie 0,33, a jeden 0,28 promila alkoholu.

Kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu, inspektorzy ITD przekazali funkcjonariuszom Policji do dalszych czynności.