73 Jelcze w sześciu konfiguracjach, specjalnie dla systemu przeciwrakietowego Patriot

W Wojsku Polskim trwają przygotowania do wdrożenia systemu przeciwrakietowego Patriot. Jak przystało na system amerykański, standardowo dostarcza się go na samochodach ciężarowych marki Oshkosh. W polskim wydaniu Patriot ma jednak zostać zamontowany na Jelczach.

Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie podpisało z Jelczem odpowiednią umowę. W jej ramach producent ciężarówek ma dostarczyć 73 pojazdy w łącznie sześciu konfiguracjach. Będą to ciągniki siodłowe 4×4 i 8×8, a także cztery różne typy podwozi.

Zamówione ciężarówki będą odpowiadały za transport wszystkich komponentów systemu Patriot. Jak wylicza „Polska Zbrojna”, zamontuje się na nich wyrzutnie rakiet, radary, stacje dowodzenia, stacje kierowania walką oraz radiolinie do oprogramowania IBCS.

Co typowe dla kontraktu wojskowego, samochody mają zostać dostarczone wraz z pakietem logistycznym oraz zestawem szkoleń dla kierowców i mechaników. Łączna wartość takiego zamówienia została wyliczona na 171 milionów złotych brutto.

Pierwsze Jelcze dla systemu patriot mają zostać dostarczone jeszcze przed końcem bieżącego roku. Ostatnich można się zaś spodziewać za trzy lata. Szczegóły na temat dostawców poszczególnych podzespołów nie są na razie podawane.

Przy okazji przypominam, że już w najbliższy weekend odbędzie się zlot miłośników oraz posiadaczy pojazdów marki Jelcz. Więcej informacji znajdziecie w następującym tekście: Zlot Jelcza 2019 już 18 maja, w nowej lokalizacji – organizatorem imprezy są teraz władze miasta