600-konny MAN F2000 czeka na klienta w Polsce – silnik V10, lodówka i 250 ton

Zdjęcia pochodzą z tego ogłoszenia sprzedaży.

MAN F2000 z 18,3-litrowym silnikiem typu V10 był przez lata najmocniejszą seryjną ciężarówką oferowaną w Europie. Rozwijał on moc dokładnie 600 koni mechanicznych, podczas gdy na drogach powszechnie spotykało się ciągniki o mocy rzędu 350 lub 400 koni. Tym większą ciekawostką jest więc oferta, którą wystawiono ostatnio na sprzedaż w Dębicy.

Jedno z dębickich przedsiębiorstw budowalnych oferuje MAN-a F2000 w wyjątkowo rzadko spotykanej wersji 41.604. Jest to ciężki, czteroosiowy ciągnik do transportu ponadnormatywnego, wyposażony właśnie w 600-konny silnik typu V10, a przy tym mający wprost olbrzymie możliwości przewozowe. Jak wskazuje bowiem oficjalna tabliczka znamionowa, maksymalna masa całkowita zestawu może tutaj wynosić aż 250 ton, co do dzisiaj jest parametrem spotykanym w najcięższych ciągnikach na rynku.

Potężna konfiguracja poszła w parze kilkoma innymi smaczkami. To między innymi zakabinowa wieża, w której znajdziemy nie tylko wszystkie zbiorniki, ale też dwa kominy układu wydechowego. Kolejna ciekawostka kryje się we wnętrzu, gdzie na tunelu silnika zamontowano wysoką lodówkę, będącą niegdyś oryginalnym akcesorium do modelu F2000. Poza tym uwagę zwraca wysokie umiejscowienie kabiny, wyraźnie oddalone od stopni oraz przedniego zderzaka. To element charakterystyczny dla wersji z silnikiem V10, wszak 18,3-litrowa jednostka nie mieściła się pod standardowo umieszczonym nadwoziem

Prezentowany pojazd pochodzi z 2000 roku i przez ostatnie 10 lat miał mieć w Polsce tego samego kierowcę. Wcześniej prawdopodobnie jeździł w Austrii, na co wskazuje naklejka z literą „R”, typowa dla austriackiego transportu ponadnormatywnego. Podany przez sprzedającego przebieg jest niewielki, wynosząc 645 tys. kilometrów, lecz w tak ciężkim ciągniku wydaje się to akurat wytłumaczalne. Inna sprawa, że w przypadku „gabarytów” to nie przebieg, lecz tonaże niszczą sprzęt. Poza tym cena też jest charakterystyczna dla specjalistycznej branży, wynosząc za tego 24-latka ponad 120 tys. złotych.

Więcej na temat MAN-ów z jednostkami typu V10 pisałem w następującym artykule: MAN F2000 z 18-litrowym silnikiem V10 – 600-konny klasyk w codziennej pracy. Poniżej dołączam też zdjęcie tego silnika, pochodzące z dawnego folderu, a także nagranie z pięknym dźwiękiem:

Dźwięk V10 z „wolnym wydechem”: