OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 18 Czerwiec, 2019

60-tonowy transport w wykonaniu kilkunastoletniego DAF-a CF – ciężarówka wiozła betonowe szamba

Mazowieckie ITD trafiło na samochód ciężarowy o bardzo ciekawej konfiguracji. Było to czteroosiowe podwozie z żurawiem rozładunkowym, ciągnące za sobą przyczepę z obrotnicą oraz pełnowymiarowymi kołami.

Taki układ od razu kojarzy się z dużymi obciążeniami. I tak też było w tym przypadku, jako że silnik kilkunastoletniego CF-a musiał ruszyć z miejsca ponad 60 ton. Ponadto ciężarówka przekroczyła też limit długości.

Jakby tego było mało, przewoźnik został oskarżony o złamanie dwóch typów przepisów – drogowych oraz transportowych. Dlaczego, pomimo ustawowych limitów, grozi mu naprawdę spora kara. Łącznie może ona wynieść 27 tys. złotych.

Oto komunikat GITD:

Blisko 61 ton ważyła ciężarówka z przyczepą przewożąca pięć betonowych szamb. Przeładowany o prawie 21 ton zespół pojazdów zatrzymał patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego na ekspresowej „siódemce” koło Grójca.

Ciężarówka należąca do przedsiębiorcy z okolic Radomia we wtorek rano (18 czerwca) przewoziła betonowe zbiorniki w kierunku Warszawy. Inspektorzy jadący do punktu kontrolnego zwrócili uwagę na ilość ładunku, która nie pozostawiała najmniejszych złudzeń, że auto jest przeciążone.

Zespół pojazdów zatrzymano i skierowano do najbliższego punktu kontrolnego w miejscowości Widów koło Grójca. Tam sprawdzono jego rzeczywistą wagę i wymiary. Ciężarówka z przyczepą i ładunkiem ważyła 60,6 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Znaczne przeciążenie wpłynęło także na przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej ciężarówki o 6,6 tony. Oprócz tego zatrzymany zespół pojazdów był za długi o ponad 1 metr i 15 centymetrów.

Inspektorzy wstrzymali transport do momentu przeładowania nadmiaru ładunku na inny pojazd. Za stwierdzone nieprawidłowości kierowcę ukarali mandatem, a wobec przewoźnika wszczęli dwa postępowania administracyjne z ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. Przedsiębiorcy grożą kary w łącznej wysokości 27 tysięcy złotych (15 tys. zł i 12 tys. zł).

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: