OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 8 Luty, 2019

57,7-tonowy zestaw z drewnem – bardzo ciężka Scania R580 została zatrzymana w okolicach Kłodzka

Bardzo ciężki zestaw do transportu dłużycy wpadł w czasie kontroli na drodze krajowej nr 8. Scania R580, skądinąd bardzo ciekawa z wyglądu, ważyła wraz z ładunkiem 57,7 tony. Znacznie przekroczone były także naciski na osie.

Trzeba zaznaczyć, że ważenie nie jest typową formą kontroli ciężarówek tego typu. Zamiast tego, przepisy przewidują sprawdzanie objętości ładunku, a następnie pomnożenie jej przez uśrednioną gęstość danego gatunku drewna. By więc trafić na wagę, jak w poniższym przypadku, najprawdopodobniej już obojętność drewna była stanowczo zbyt duża.

Komunikat WITD Wrocław:

W dniu dzisiejszym na drodze krajowej nr 8 w okolicach Kłodzka inspektorzy z Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zauważyli zespół pojazdów przewożący drewno dłużycowe. Wobec podejrzenia, że przewożonego ładunku jest za dużo i zespół pojazdów może przekraczać dopuszczalne masy oraz naciski osi, inspektorzy postanowili poddać go kontroli.

W tym celu nakazano kierowcy przejazd na punkt kontrolny, przystosowany do ważenia przy pomocy przenośnych wag do pomiarów statycznych, zlokalizowany na obwodnicy Kłodzka na drodze krajowej nr 46.

Wykonane pomiary wykazały szereg poważnych naruszeń. Okazało się, że poddany kontroli zespół pojazdów ważył 57,7  tony, a więc przekroczył dopuszczalną masę całkowitą o 17,7 tony. Co więcej, naciski 4 oraz 5 osi zespołu wynosiły kolejno 12,7 tony i 12,2 tony, przy normie wynoszącej 11,5 tony. Dodatkowo przekroczony został również nacisk osi podwójnej napędowej o 4,3 tony, wobec dopuszczalnego nacisku 19 ton.

Z uwagi na stwierdzone rażące naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie ruchu, wobec przewoźnika wszczęte zostanie postępowanie wyjaśniające.

Wykonawca przewozu przysłał na miejsce kontroli dodatkowy pojazd, na który  dokonano przeładunku nadmiaru drewna, wobec czego kontrolowany zespół pojazdów uzyskał normatywność i mógł kontynuować jazdę.